Kredi notunuz yükselmiyor mu? Kredi notunuzun yükselmemesinin nedenleri vardır. Kredi notunuzun yükselmemesinin nedenlerini yazımızda bulabilirsiniz. 

Kredi notu bankadan düşük faizli ve yüksek limitli kredi almanızı sağlayan en önemli göstergedir. Kredi notu göstergedir. Kredi notu sizin ödeme alışkanlıklarınızı, borcunuza sadık olup olmadığınızı ve sizinle ilgili pek çok unsuru gösterir. Bu nedenle kredi notunuza gereken önemi vermeniz şarttır. Kredi notunuz eğer düşük kalıyorsa ve yükselmiyorsa bunun nedenleri vardır.

Kredi Notu Neden Yükselmez?

Kredi notunuz düşükse ve yükselmiyorsa bunun nedenlerini bulmanız şarttır. Kredi notunuzun düşük olma sebebi aynı zamanda yükselmemesinin sebebi olabilir. Ayrıca siz kredi notunuzun yükselmesini sağlayacak pek çok eylemi gerçekleştirmiyor olabilirsiniz. Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız atmanız gereken pek çok adım vardır.

Devlete Borcunuz Olabilir

Kredi notunuzun düşük kalmasının ve yükselmemesinin en önemli nedeni borçlarınızdır. Borcunuz varsa kredi notunuz yükselmez. Kredi notunuz sizin ödemelerinizi ve borçlarınızı gösterir. Bu nedenle öncelikle ödemediğiniz ya da ödemeyi unuttuğunuz borcunuzun olup olmadığınızı aramalısınız. Kredi notunuz düşükse mutlaka ödemediğiniz borcunuz var demektir. Bu borçların arasında GSS yani Genel Sağlık Sigortası prim borcunuz, vergi borcunuz, kira borcunuz, fatura borcunuz, kredi borcunuz ve kredi kartı borcunuz olabilir. Bu borçlarınızı ödemeden kredi notunuz yükselmeyecektir.

Kredi Notunuzun Yükselmesini Sağlayacak Adımları Atmıyor Olabilirsiniz

Kredi notunuzun yükselmesini sağlayacak adımları bilmemeniz ve bunları uygulamamanız kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Özellikle bunun için çalışmadığınız sürece kredi notunuzun yükselmesini oturup bekleyerek kredi notunuzun yükselmesini umamazsınız. Çünkü kredi notunuz sadece belirli yöntemleri uygulamanızın sonucunda yükselir. Bunlardan biri Findeks Not Danışmanım hizmeti almaktır. Bu hizmeti aldığınızda kredi notunuzun orta ya da uzun vadede yükseldiğini görürsünüz. Bunları yapmazsanız kredi notunuz yükselmeyecektir.

Kredi Kartı Ekstrenizin Sadece Asgarî Tutarını Ödüyor Olabilirsiniz

Kredi kartı ekstre borcunuzu ödemeniz çok önemlidir. Ekstre borçlarınızı hem zamanında ödemeniz hem de ekstre borcunun asgarî tutarından fazlasını ödemeniz çok önem taşır. Bu eylemleriniz kredi notunuzu etkileyen önemli eylemlerdir. Özellikle de kredi notunuzu olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen en önemli etkenlerdendir. Kredi kartı ekstre borcunuzun sürekli olarak asgarî ödeme tutarını ödemeniz kredi notunuzu düşürecektir. Ancak kredi kartı ekstre borcunuzun asgarî ödeme tutarından fazlasını öderseniz ya da tüm borcunuzu öderseniz kredi notunuz bu eyleminizden olumlu etkilenecektir.

Yeni Kredi Başvuruları Yapıyor Olabilirsiniz

Kredi notunuzun hep düşük kalmasının ve yükselmemesinin nedenlerinden biri de yeni kredi başvuruları yapmanız ve bankadan olumsuz cevap almanızdır. Eğer kredi başvurunuz banka tarafından reddedilmesine rağmen aynı bankaya ya da başka bankalara başvuru yapmayı sürdürürseniz banka bu kredi taleplerinize de sürekli olarak olumsuz cevap verecektir. Yani bankalar ısrarcı müşterilere hoşgörü göstermemekte ve bu müşteri tipini güvenilir olmayan müşteri tipi şeklinde kategorilendirmektedirler.