Pek çok kişi kredi onayı alabilmesi için tek gereken şartın yüksek kredi notu ortalaması olduğunu düşünse de aslında bu süreç farklı kriterlere dayanmaktadır. Yani banka için kredi başvuru formu dolduran müşterisinin kredi skoru önemli olsa da bu skor tek başına bir değerlendirme için yeterli değildir. Bunu destekleyen farklı kriterlerin de bulunması gerekir.

Örneğin konut kredisi onaylanması için kişinin kredi notu ortalamasının yanı sıra konut kredisi yaş sınırı ve konutun tapusunun olup olmadığı gibi ilave şartlar aranır. Bu şartların uymaması durumunda konut kredisi başvuru formu dolduran kişinin kredi notu sorgulaması sonucunda ne kadar yüksek bir puan çıkarsa çıksın kişinin kredi onayı alması mümkün değildir. Taşıt kredisi başvuruları içinde aynı durum söz konusu olup taşıt kredisi yaş sınırı da uygulanmaktadır.

Buna ek olarak bankaların ihtiyaç kredisi verme şartları arasında ilk sırada kredi notu ortalaması yer alsa da kişinin aylık gelirinin ödemesi gereken aylık taksit tutarını karşılamaması durumunda da kredi red kararı verilebilmektedir. Yani kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun aylık belgelenebilir geliri 2 bin lira ise en fazla aylık ödemesi gereken tutar bin liraya kadar olan krediler için onay alması mümkündür. Kredi taksit tutarı bin lirayı geçiyorsa kişi “kredi notum yüksek kredi alamıyorum” şikayetinde bulunur. Aslında burada kredi onayı almasını engelleyen kredi notu değil aylık ödeme tutarıdır.