Genelde bankalar kredi notu ortalamasına bağlı olarak kredi kararı vermekte olup kredi notu yüksek olan kişilere daha kolay kredi onayı verilmektedir. Ancak günümüzde bazı durumlarda yüksek kredi notu ortalaması olmasına rağmen bazı durumlarda kişinin kredi onayı almasına izin verilmeyebilir.

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum 

Bazı durumlarda yüksek kredi notu ortalamasına rağmen banka yine de kredi reddi kararı verebilmektedir. Bu nedenler şunlardır:

  • Kredi başvurusunda bulunan kişinin maaşının yetersiz olması. Kredi başvurularında genelde bankalar kredi başvuru formu dolduran müşterilerinin maaşlarının kullanmak istedikleri kredi tutarının aylık ödemesinin iki katını olmasını ister. Yani aylık ödemesi bin lira olan bir kredi kullanmak isteyen kişinin aylık belgelenebilir gelirinin 2 bin lira olması gerekir.
  • Kredi reddi kararının verilme nedenlerinden biride kişinin aylık belgelenebilir bir gelirinin bulunmamasıdır. Düzenli maaşı olmayan kişilerin kredi notu ortalamaları ne kadar yüksek olursa olsun kredi onayı almaları mümkün değildir.
  • Sigorta olmadan kredi kullanmak ne yazık ki mümkün değildir. Sigortası olmayan kişiler genelde maaş yazısı ile kredi kullanma yolunu seçerken Maliye Bakanlığı tarafından yapılan sıkı denetimler neticesinde artık iş yerleri çalışanlarına kesinlikle maaş yazısı vermemeyi tercih etmektedir.