Kredi notunuz yok mu? Ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bu durum Türkiye’de bulunan vatandaşların yüzde 12’sini ilgilendiren bir durumdur. Yani Türkiye’deki vatandaşların yüzde 12’sinin kredi notu yoktur. Krdi notununun oluşmamasının nedenlerini öğrenmek ve ne yapmanız gerektiğini bilmek için yazımızı okuyun.

Kredi notunuz olmayabilir. Yani kredi notunuz yoksa henüz oluşmamıştır. Çünkü kredi notunuzu oluşturacak bir eylemde bulunmamışsınızdır. Kredi notunuzun olmaması endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Çünkü bu durumun kolay çözümleri vardır. Yazımızın devamında kredi notunuzun neden oluşmadığını açıklayacağız ve kredi notunuzun oluşması için yapmanız gerekenleri sıralayacağız.

Kredi notu adından da anlaşılacağı gibi kredi almanız ya da kredi kartı kullanmanız sonucunda oluşan bir puandır. Ancak bunların yanı sıra vadesiz TL hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verdiğinizde de kredi notunuz oluşur. Eğer kredi notunuz yoksa siz bu saydığımız eylemlerden hiçbirini gerçekleştirmemişsiniz demektir.

Türkiye’de Kredi Notu Olmayan Kişilerin Sayısı

Kendinizi Türkiye’de kredi notu olmayan tek kişi gibi algılamayın. Türkiye’de bulunan vatandaşların yüzde 12’sinin kredi notu olmadığı belirlenmiştir. Yani bu yüzde 12’lik kesim hiç kredi almamış, kredi kartı kullanmamış ve vadesiz TL hesabından otomatik ödeme talimatı vermemiştir. Eğer kredi almaya ihtiyacınız varsa ve bir kredi notunuzun oluşması gerekiyorsa yapmanız gereken basit işlemler vardır. Bunların neler olduğunu öğrenmek içim yazımızın devamına göz atın.

Kredi notu, yazımızın başında da değindiğimiz gibi kredi kullanmanız, kredi kartı kullanmanız ve vadesiz TL hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vermenizle oluşur. Ancak kredi notunuzun oluşması için kredi almanız gerekmez. Zaten kredi notunuz olmadan kredi alamazsınız. Bunun yerine düşük limitli bir kredi kartı alarak işe başlayabilirsiniz. Ardından bir vadesiz TL hesabı açarak bu hesaptan faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Otomatik ödeme talimatı verirken kredi notunuzun olumsuz şekilde oluşmaması için ödemelerinizi çok dikkatli ve düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Yani otomatik fatura ödeme talimatı verdiğiniz için hesabınızda faturalarınızın ödenmesine yetecek miktarda para olması gerekir. Ayrıca kredi kartınızı kullanırken bunu kullanma amacınızın yüksek bir kredi notu oluşturmak olduğunu da unutmamalısınız.

Öncelikle kredi kartınızla birkaç ufak tefek harcama yapmalı ve ekstreniz geldiğinde siz verilen ödeme tarihi aralığında ekstre  borcunuzun tümünü ödemelisiniz. Bu durumda borcunuza sadık biri olduğunuzu göstermiş güvenilir biri olduğunuzu kanıtlamış olursunuz. Yani bankalara “ben borç aldığımda bu borcu zamanında ödüyorum” demiş olursunuz. Bu eylemleri iki ya da üç ay boyunca sürdürdüğünüzde artık kredi notunuz oluşacaktır. Bu durumda bankalardan kredi alabilirsiniz.

Kredi notunuzu etkileyen unsurları bilirseniz kredi notunuzun hangi durumlarda düşeceğiniz ve hangi durumlarda yükseleceğini de tahmin edebilirsiniz. Kredi notunuzu takip etmek için Findeks kredi notu bilgilendirme platformunu kullanabilirsiniz. Bu platform istediğiniz zaman kredi notu sorgulama işlemini yapmanızı sağlar. Ancak sorgulama işlemi için 4 TL alınmaktadır. Kredi notunuzu her ay ve sürekli olarak takip etmek isterseniz Findeks üyelik paketlerinden birini alabilirsiniz.