Kredi Notum Üç Ayda Yükselir Mi?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notunuz düşükse ve yükselmesi için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okuyarak kredi notunuzun ne kadar sürede yükseleceğini öğrenebilirsiniz. 

Kredi notunuzun üç ayda yükselip yükselmeyeceği sizin kredi notunuzun düzeyine bağlıdır. Kredi notunuz birdenbire yükselmez. Kredi notunuzun yükselmesi için gerekli olan süre sizin ödeme alışkanlıklarınıza ve kredi notunuzu yükseltmek için yapacağınız çalışmalara bağlıdır. Bu çalışmalar kredi notunun yükseltilmesinde kullanılan yöntemlerdir.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi notunuzun ne kadar zamanda yükseleceği size bağlıdır. Kredi notunuz düşükse öncelikle kredi notunuzun ne kadar düşük olduğunu bilmelisiniz. Az riskli, orta riskli ve çok riskli müşteri kategorilerinden hangisine girdiğiniz önemlidir. Bu kategorilerden çok riskli müşteri kategorisi içinde iseniz kredi notunuzu yükseltmeniz zor olacaktır. Yani daha fazla zamana ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle kredi notunuzun yükselmesi üç aydan fazla bir zaman alabilir.

Kredi notunuza göre orta riskli müşteri grubu içine giriyorsanız kredi notunuzu yükseltmeniz sıkı bir çalışmayla üç ay sürebilir. Ancak bu süre sizin ödeme davranışlarınıza bağlı olarak üç aydan fazla olabilecektir. Eğer kredi notunuza göre az riskli müşteri grubu içine giriyorsanız bu durumda kredi notunuzu üç ayda yükseltmeniz mümkündür.

Kredi Notu Yükseltme Sürecinde Ne Yapmamalısınız?

Kredi notunuzu yükseltebileceğinizi belirttiğimiz yukarıdaki süreler kesinlik taşımamakla birlikte tahmini sürelerdir. Bu zaman dilimlerinin içinde kredi notunuz henüz tam yükselmemişken bankaya kredi başvurusu yaparsanız ve bu talebiniz reddedilirse kredi notunuz yine düşecektir. Yani yaptığınız çalışmalar boşa gidecektir. Bu durumda kredi notunuzun yükselmesi daha fazla zaman alacaktır.

Kredi notunuzu yükseltmek için çalışırken bu süre içinde kredi kartı borcunuzu asla aksatmamalısınız. Kredi kartı başvurusu yaparak kredi kartı limitinizin yükseltilmesini talep etmemelisiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için yaptığınız çalışmalar sırasında kredi kartına ihtiyacınız olacaktır. Ancak var olan kredi kartınızla çalışma yapmanız yeni kredi kartı almaktan çok daha iyidir. Eğer verdiğiniz otomatik ödeme talimatları varsa bu talimatların gerçekleşmesi için hesabınızdaki bakiyenin yeterli olduğundan emin olmalısınız. Ödemeler kredi kartınızdan yapılıyorsa aynı şekilde limitinizin yeterli olduğundan emin olmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notuna Göre Faiz Oranı Uygulaması Nedir?

Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Kredi Kartınızı Kullanın

Kredi notunuzu üç ay içinde yükseltmek için kredi kartınızın tüm limitini bir dönem içinde kullanmalı ve sonra gelen ekstre borcunun tamamını ödemelisiniz. Eğer sadece asgarî ödeme tutarını öderseniz bu yöntem işe yaramayacaktır.

Kredi Borcunuzu Vaktinde Ödeyin

Kredi borcunuz varsa ve bunun taksitlerini geciktiriyorsanız kredi notunuz düşecektir. Bunun yerine kredi borcu taksitlerinizi her zaman aksatmadan ödemeyi denemlisiniz. Kredi notuzunun yükselmesi için borçlarınızı vaktinde ödemeniz şarttır. Ayrıca diğer borçlarınızı da aynı şekilde aksatmamalısınız.

Ödeme Alışkanlıklarınızı Düzeltin

Kredi notunuzun yükselmesi için tüm borçlarınızı zamanında ödemeli ve ödemelerinizi kesinlikle aksatmamalısınız. Ödeme alışkanlıklarınızı düzelttiğinizde bu durumun kredi notunuza olumlu bir şekilde yansıdığını göreceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.