Kredi Notum Türkiye Ortalamasının Üstüne Çıkar Mı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notunuz Türkiye ortalamasının altında mı? Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üstüne çıkıp çıkmayacağını merak mı ediyorsunuz? Bu sorunun cevabını almak için yazımızı okuyun.

Kredi notu Türkiye ortalamasının altında olan çok kişi vardır. Bu kesimin Türkiye’nin ne kadarlık kısmını oluşturduklarını yazımızın devamında açıklayacağız. Ancak bu yazımızın esas konusu kredi notu Türkiye ortalamasının altında olan kişilerin kredi notlarını Türkiye ortalamasının üstüne nasıl çıkarabilecekleri ile ilgilidir. Yazımızın devamında bunu nasıl yapacağınıza dair yöntemleri bulabilirsiniz.

Kredi Notu Türkiye Ortalaması

Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üstünde olması çok önemlidir. Çünkü bu sizin Türkiye’de yaşayan diğer vatandaşlardan daha güvenilir bir müşteri olduğunuzu gösterir. Yani Türkiye ortalamasının üstünde kredi notuna sahip olmanız sizin güvenilir bir müşteri olduğunuzu ve bankanın size güvenerek kredi verebileceğini gösterir.

Türkiye’deki vatandaşların kredi notu ortalamaları 2015 yılına göre 1450’dir. Yani Türkiye’deki herkesin kredi notunun ortalaması alındığında bu değer çıkar. Bankalar da kredi notlarını bu ortalamanın üstünde ya da altında olmasına göre değerlendirirler. Eğer kredi notu Türkiye ortalamasının altındaysa bu iyi değildir. Çünkü müşteri riskli kategoriye girmektedir. Eğer kredi notu Türkiye ortalamasının üstünde ise bu durumda müşteri güvenilirdir.

Kredi Notu Türkiye Ortalamasının Altında Olanlar

Türkiye’de kredi notu Türkiye ortalamasının üstünde olan kesim Türkiye’deki vatandaşların yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Kalan yüzde 35’lik kesimin kredi notu Türkiye ortalamasının altındadır. Üstelik bu kesimin yüzde 22’si çok riskli müşteri kategorisinde yer almaktadır. Bu yazımıda söz edeceğimiz kesim Türkiye’nin yüzde 35’lik kesimidir.

Kredi notunuz Türkiye ortalamasının altındaysa siz de Türkiye’nin yüzde 35’lik kısmının içindesiniz demektir. Bu sizin kredi notu düzeyinize göre riskli müşteri kategorisinde yer aldığınızı gösterir. Yani kredi notunuza göre siz az riskli, orta riskli ya da çok riskli müşteri kategorisine girersiniz. Ancak bu düzeyde kalma zorunluluğunuz yoktur. İstediğiniz takdirde kredi notunuzu Türkiye ortalamasının üstüne çıkarmanız mümkündür.

Kredi Notu Türkiye Ortalamasının Üstüne Nasıl Çıkarılır?

Kredi notunuzu isterseniz Türkiye ortalamasının üstüne çıkarabilirsiniz. Bunun içim belirli yöntemleri uygulamanız şarttır. Yazımızın devamında anlatacağımız başlıca kredi notu yükseltme yöntemlerini kullanarak yaklaşık üç ay içinde kredi notunuzu Türkiye ortalamasının üstüne çıkarmanız mümkündür.

Kredi Başvurusu Yapmayın

Kredi notunuzu belirli bir düzeye getirmek istiyorsanız öncelikle bu süre boyunca bankaya kredi notu başvurusu yapmamalısınız. Kredi notu başvurusu yaparsanız başvurunuz yüksek ihtimalle reddedilir ve kredi notunuz daha da düşer. Bu nedenle amacınız başvuru yapmak değil kredi notunuzu belirli bir düzeye çıkarmak olmalıdır.

Ödeme Alışkanlıklarınızı Düzeltin

Kredi notunuzu Türkiye ortalamsının üstüne çıkarmanızı sağayacak esas yöntem geciktirdiğiniz tüm ödemeleri yapmak ve diğer tüm ödemelerinizi zamanında yapmaktır. Bunu yaptığınızda kredi  notunuz yükselecektir. Kredi notunuzun yükselmesi için gerekli süre sizin kredi notunuzun seviyesine bağlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.