Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üzerinde olması, bankalardan kredi almanızı kolaylaştırdığı gibi pek çok finansal alanda da size avantajlar sağlar. Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üzerinde olmasının sağladığı avantajlar yazımızda.

Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üzerinde olması size pek çok avantaj sağlar. Bu avantajlar sizin finans dünyasındaki yerinizi sağlamlaştıracak avantajlardır. Bunlara geçmeden önce Türkiye’de bulunan insanların kredi notu ortalamasına ve kredi notu Türkiye ortalamasının üstünde olan kişilerin oranına değinmemizde yarar var.

Türkiye’nin Kredi Notu Ortalaması

Türkiye’nin kredi notu ortalaması, sizin kredi notunuzun yüksek ya da düşük olduğu bilgisini veren ortalamadır. Elbette bu tek bri kıstas değildir. Ancak önemli bir kıstastır. Türkiye’deki diğer insanların kredi notlarının üstünde bir kredi notuna sahip olmak büyük ayrıcalıktır. Bu ayrıcalık, sizin borçlarınızı diğer herkesten daha çok önemsediğinizi ve borçlarınızı diğer herkesten çok daha düzenli bir şekilde ödediğinizi göstermektedir.

Türkiye’nin kredi notu ortalaması 1450’dir. Ancak bu ortalamanın 2015 verilerinden elde edilen bir ortalama olduğunu da not edelim. Türkiye’de yaşayan insanların kredi notları 1900 puan üzerinden hesaplanmaktadır.

Yani eğer sizin notunuz 1450 ila 1900 arasında ise bankalardan kredi almanız mümkündür ve çok kolaydır. Elbette kredi notunuz kredi başvurusunda yeterli değildir. Gelirinizin de yüksek olması gerekir. Ancak yine de kredi notunuz bu konuda size büyük kolaylık ve avantaj sağlar.

Türkiye’nin Yüzde 65’i Risk Taşımamakta

Türkiye’de bulunan insanların kredi notlarına baktığımızda kredi notu Türkiye ortalamasının üstüne olan yüzde 65’lik bir kesim görmekteyiz. Yani Türkiye’de yüzde 65’lik kesim risk taşımamakta. Bunun yanında yüzde 35’lik kesim ise riskli müşteri olarak göze çarpıyor. Kalan riskli kısmı oluşturanların yüzde 22’sinin ise çok riskli olduğunu not edelim. Çok riskli müşteri konumunda olan kişilerin bankalardan kredi almaları çok zordur ve hatta imkânsızdır. Eğer bu kişiler hâlâ kara listede değillerse bankalardan kredi almak için memur kefil bulmaları ya da bir gayrimenkullerini ipotek etmeleri şarttır.

Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üstünde olması riskli ya da çok riskli müşteri olmadığınız için sizi her zaman diğer müşterilerin birkaç adım önüne geçirecektir. Kredi notunuz sizin ayrıcalıklı biri olmanızı sağlayacak ve finans dünyasında konumunuzu hep üst seviyelerde tutacaktır. Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üstünde olmasının size sağladığı avantajların neler olduğunu öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Kredi Notunuzun Türkiye Ortalamasının Üstünde Olmasının Avantajları

Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üstünde olması size şu avantajları sağlar:

  • İş kurarken ya da girişimde bulunurken finansal açıdan adımlarınızı kolay atarsınız.
  • İş dünyasında yüksek prestije sahip olursunuz.
  • Bankalardan çok kolay bir şekilde her türlü kredili ürünü alabilirsiniz. Bu ürünler ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, mortgage kredisi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı (KMH) olabilir.
  • Bankalardan çok düşük faiz oranlarıyla kredi almanızı sağlar. Kredi notunuz düştükçe almak istediğiniz krediye bankanın uyguladığı faiz oranı yükselmektedir.
  • Konut ve taşıt kiralarken ya da taksitle alışveriş yaparken zorluk yaşamazsınız.