Kredi Notum Türkiye Ortalamasının Altında Nasıl Kredi Kullanabilirim ?

Kredi Notum Türkiye Ortalamasının Altında Nasıl Kredi Kullanabilirim ?

Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının altında olması önemli ve biraz olumsuz bir durumdur. Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının neresinde olduğu büyük önem taşımaktadır. 

Kredi notunuzun riskli düzeyde olmaması tek başına yeterli bir unsur değildir. Bankalardan çok hızlı ve kolay bir şekilde kredi ve kredili ürünler alabilmeniz için kredi notunuzun aynı zamanda Türkiye ortalamasının üstünde olması gerekir. Çünkü Türkiye kredi notu ortalaması bir kıstas ve bir sınır olma özellikleri taşır.

Türkiye Kredi Notu Ortalaması Nedir?

Türkiye kredi notu ortalaması, Türkiye’de yaşayan herkesin kredi notunun bir ortalamasının alınması ve böylece elde edilen bir kredi notudur. 2015 yılına ait verilere göre Türkiye kredi notu ortalaması 1450’dir. Bunu bankalardan kolay bir şekilde ve düşük faiz yansıtılan kredi alabilmeniz için bir sınır değer olarak görebilirsiniz. Kredi notunuzun bu değerin altına düşmesine izin vermemeli ve kredi notunuzu sürekli olarak bu değerin üstüne tutmaya çalışmalısınız.

Kredi notunuz Türkiye ortalamasının altında ise Türkiye’de bulunan kişilerin çoğunun ödeme alışkanlıklarına göre biraz daha olumsuz ödeme alışkanlıklarınız var demektir. Çünkü Türkiye’de bulunan kişilerin yüzde 65’i riskli müşteri grubuna girmemekte ve yüzde 35’lik kısmı ise riskli müşteri grubu içine girmektedir. Yüzde 35’lik kısım içine girenlerin yüzde 22’si çok riskli müşteri grubu içine girmektedir. Bu yüzden elinizden geldiğince kredi notunuzu Türkiye ortalamasının üstünde tutmanızda yarar vardır.

Kredi Notumu Nasıl Türkiye Ortalamasının Üstüne Çıkartırım?

Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının altında olması bir dezavantajdır. Ancak bu bankalardan kredi almanıza engel olmaz. Bankalardan kredi alabilirsiniz, kredi kartı alabilirsiniz. Bankalarda kredili mevduat hesabı açabilirsiniz. Ancak bunları rahatça ve kolay bir şekilde yapamazsınız.

Yani kredi alsanız bile bu kredi yüksek faizli bir kredi olur. Ayrıca bankalar kredi notunuzun Türkiye ortalamasının altında olması nedeniyle sizden bir kefil ya da ipoteklenebilecek bir gayrimenkul göstermenizi isterler. Kredi kartı alsanız da bunun limiti düşük olacaktır. Hatta kredi notunuz, kredi kartınızın limitini yükseltmek için yeterli olmayabilir.

Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının altında olması yukarıda saydığımız nedenlerle olumsuz bir durumdur. Kredi notunuzu Türkiye ortalamasının üstüne çıkartmak için uygulayabileceğiniz yöntemler vardır.

Kredi notunuzu Türkiye ortalamasının üstüne çıkartmak için:

  • Findeks Not Danışmanım hizmeti alabilirsiniz. Bu hizmeti almak ücretli olduğu için tamamen sizin tercihinize bağlıdır.
  • Ödeme alışkanlıklarınızda değişiklikler yapabilirsiniz.
  • Geciktirdiğiniz borçları ödeyebilirsiniz.
  • Ödemelerinizi sürekli olarak takip ederek günü gününe ödeyebilirsiniz.
  • Kredi kartı ekstre borcunuzun sadece asgarî tutarını değil asgarî tutarından fazlasını ödeyebilirsiniz.
  • Br kredi başvurusu yapmadan, önceki kredi borcunuzu kapatmayı tercih edebilirsiniz.

Kredi notunuzu Türkiye ortalamasının üstüne çıkartmak için yukarıda sıraladığımız yöntemleri uygulamayı deneyebilirsiniz. Böylece hem kredi notunuzu yükseltmiş olursunuz hem de ödeme alışkanlıklarınızı düzenleyerek uzun süreli ve kalıcı bir değişime imza atmış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ