Kredi Notum Neleri Etkiler?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notunuzun neleri etkilediğini bilmeniz kredi notunuzu yükseltmeniz ve kontrol etmeniz için önemli ve gereklidir. Kredi notunuzun neleri etkilediğini öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi notunuzun neleri etkilediğini bilmeniz çok önemlidir. Kredi notunuz sizin hayatınızda pek çok unsuru etkiler. Bunları bilmeniz kredi notunuzu nasıl yükselteceğiniz ve nasıl kontrol edeceğiniz konusunda da size yardımcı olur. Kredi notu düşündüğünüzün aksine hayatınızda pek çok unsuru etkiler. Bunları yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunuzun Etkilediği Unsurlar

Kredi notunuzun etkilediği unsurlar iş hayatınızdan gerçekleştirdiğiniz alışverişlere kadar çok çeşitlidir. Bu unsurları göz önüne alarak hareket etmeniz sizin finans dünyasındaki konumunuzu belirleyeceği gibi yapacağınız iş ortaklıklarını da etkiler. Aşağıda kredi notunuzun etkilediği unsurları sıraladık.

Kredi Notunuz Finans Dünyasındaki Konumunuzu Etkiler

Kredi notunuz finans dünyasındaki konumunuzu doğrudan belirleyen bir unsurdur. Kredi notunuz sizin finansal dünyada nerede olduğunuzu işaret eder. Bu konumunuzu kredi notunuzu sorguladığınız zaman görmeniz mümkündür. Kredi notunuza ait raporda sizin kredi notunuzun Türkiye ortalamasına göre nerede olduğu görünür. Buna göre sizin Türkiye’deki diğer insanlara göre nerede yer aldığınızı görebilirsiniz.

Kredi notu Türkiye ortalaması 1450’dir. Bu ortalamanın altında olmanız riskli bir durum iken yani sizi riskli bir müşteri konumuna atarken kredi notunuzun 1450’nin üstünde olması sizi az riskli bir müşteri yapacaktır. Kredi notunuz 1450’nin çok üstünde ise yani 1600’den de fazlaysa bu durumda siz risksiz müşteri olursunuz. Bu da oldukça iyidir. Çünkü finans dünyasında ayrıcalıklı şekilde yer alırsınız. Bankalar size çok düşük faizli kredi verdikleri gibi avantajlı ürünlerini de önünüze sererler.

Kredi Notunuz İş Dünyasındaki Konumunuzu Etkiler

Kredi notunuzun doğrudan etkilediği diğer bir unsur da iş dünyasındaki konumunuzdur. İş dünyasında bir ortaklık kurmayı ya da sadece iş kurmayı ve işletme sahibi olmayı düşünüyorsanız kredi puanınız çok önemli bir hâle gelir. Pek çok kurum müşterisinin kredi puanını önemsediği gibi devlet kurumları da kredi notuna bakar. Özellikle de pek çok KOBİ’nin destek almak istediği KOSGEB, destek almak için başvuru yapan KOBİ’lerin kredi notunu önemsemekte ve sorgulamaktadır. Bunun yanı sıra bir ortaklık kurmak istediğinizde ortağınız kredi notunuzu öğrenmek isteyebilir.

Kredi Notunuz Yaptığınız Alışverişleri Etkiler

Kredi notunuz sadece yukarıda sıraladığımız unsurları değil yaptığınız alışverişleri de etkiler. Bir ev ya da iş yeri kiralamak istediğinizde mülk sahibi sizin kredi notunuzu öğrenmek isteyebilir. Çünkü artık insanların güvenilir olup olmadığını öğrenme yolu o kişiyi etrafa sormak değil kişinin kredi notunu sorgulamaktır.

Türkiye’de artık akıllı telefonların taksitli olarak sadece GSM operatörlerinden faturaya ek tarifelerle alınabilmesi ve bunun için kredi notunuzun iyi olmasının gerekmesi diğer bir unsurdur. GSM operatörleri faturalı tarifeye geçerek akıllı telefon almak istediğinizde kredi notunuzu sorgulamaktadırlar. Bu nedenle kredi notunuzu her daim yüksek tutmaya çalışmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.