Kredi Notum Neden Yok?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notunuz yoksa henüz oluşmamış demektir. Yani kredi notunuzun oluşması için gerekli eylemleri gerçekleştirmemişsiniz demektir. Kredi notunuzun olmamasının nedenlerini ve kredi notunuzun oluşması için neler yapmanız gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Kredi notunuz yoksa kredi notunuzun oluşması için gerekli işlemleri yapmamışsınız demektir. Yani kredi notunuzun oluşmasını sağlayan bir veri yok demektir. Sizin ödeme alışkanlıklarınızın nasıl olduğunun, borç ve varlık durumunuzun nasıl olduğunun, borcunuza sadık olup olmadığınızın belirlenmesini sağlayan bir veri ortalıkta yoktur.

Kredi notunuz ancak bankalardan kredili ürün kullanmanız hâlinde oluşur. Kredi notunuzu oluşturan en basit etken vadesiz hesaplarınızdan otomatik ödeme talimatı vermenizdir. Siz bunların hiçbirini yapmazsanız ortada kredi notunuzu oluşturacak bir veri bulunmaz. Dolayısıyla kredi notunuz oluşmaz. Kredi notunuzun oluşmamasının başlıca sebepleri işte bunlardır.

Kredi notunuzun olup olmadığını anlayabilmek için Findeks platformuna kayıt olmanız ve bunun sonrasında kredi notu sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Kredi notunuzu sorguladığınızda karşınıza bir not çıkmazsa kredi notunuz yoktur. Yani kredi notunuz oluşmamıştır. Bu yüzden kredi notunuzun oluşması için bankalardan kredili ürünler almanız gerekir. Kredili ürünleri nasıl almanız gerektiğini yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunun Oluşması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kredi notunuzun oluşması için belirli işlemler yapmalısınız. Bu işlemleri çok düzgün ve düzenli şekilde yapmalı, ödemelerinizi asla geciktirmemelisiniz. Yoksa kredi notunuzu oluşturmak isterken çok düşük bir kredi notuna sahip olabilir, durup dururken riskli müşteri kategorisine girersiniz. Bunu hiç kimse istemez.

Kredi notunuzun yüksek bir şekilde oluşması için öncelikle vadesiz hesabınızdan birkaç tane otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekir. Bu çok basit bir başlangıçtır. Ancak unutmamanız gereken önemli bir unsur vardır ki o da otomatik ödeme talimatı verdiğiniz ödemeleri karşılayacak toplam tutarın hesabınızda bulunması gerektiğidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   KREDİ MASRAFLARI NASIL ALINIR?

Sizin anlayacağınız bu vadesiz hesabınızda her daim para bulundurmalısınız. Hesabınızda yeterli miktarda para olduğunda ödemeleriniz otomatik olarak yapılacak ve bu ödemeler hep başarılı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Başarılı sonuçlanan otomatik ödeme işlemi kredi notunuzun oluşmasını ve yüksek çıkmasını sağlar. Ayrıca hesabınızda para olması da kredi notunuza olumlu yansımalar yapar.

Kredi notunuzun oluşmasını sağlayacak ikinci adım bankadan düşük limitli bir kredi kartı almaktır. Bu kredi kartını iki ya da üç ay boyunca kullanırsanız kredi notunuz oluşur. Kredi kartını bu kadar süre ile kullanmanızın nedeni borçlandığınızda bu borcunuzu zamanında ödeyebildiğinizi bankaya göstermektir. Yani kredi kartınızla bir miktar alışveriş yaptığınızda ekstre borcunuz gelecektir. Bu ekstre borcunuzun en az asgari tutarını ödemeli ve bunu kesinlikle zamanında yapmalısınız.

Kredi kartı borcunuzu geciktirirseniz kredi notunuz bu gecikmeden olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Söz konusu işlemleri yaptıktan sonra isterseniz kredili mevduat hesabı (KMH) da açabilirsiniz. Bu hesabı düzenli olarak kullanmanız da kredi notunuzu olumlu şekilde etkiler. Bunların tümünü yaptıktan sonra isterseniz Findeks platformuna bakabilir, kredi notu sorgulama işlemi yaparak kredi notunuzu takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.