Genelde bankadan kredi başvuru reddi kararı alan kişilerin büyük bir bölümünde kredi red nedeni olarak düşük kredi notu ortalaması gösterilmektedir. Peki, kredi notu neden düşer?

Borcunu Düzenli Ödememek

Kredi notunu olumsuz etkileyen en önemli faktör ne yazık ki kişinin bankalara olan borçlarını ödemede yaşadığı düzensizliklerdir. Borcun tamamen ödenmemesi kişinin yasal takibe girerek adının kara liste adı verilen listeye kayıt edilmesine neden olurken borcun geciktirilmesi ya da sürekli kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılması gibi nedenler de kredi notunun düşmesine neden olur.

Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin bu nedenle mutlaka bankalar olan kredi borcu, kredi kartı borcu, kredili mevduat hesabı borcu ve hesaptan verilen otomatik ödeme talimatlarını düzenli olarak yapmaları gerekir. Ödemeleri mutlaka son ödeme tarihini atlatmadan yapan ve borcun tamamını ödemeyi alışkanlık haline getiren kişilerin kredi notu ortalamaları kademeli olarak yükselir.

Yeni Kredi Kullanmak 

Kullanacağınız her yeni kredi sizin kredi risk limitinizi yükseltecek olup yükselen bu risk limiti nedeni ile de kredi notu ortalamanız düşürülür. Ancak borcunuzu düzenli ödemeye devam ettiğiniz ve borcunuz azaldığı sürece kredi notu ortalamanız yeniden kademeli olarak yükselişe geçer.

Düşük Aylık Gelir Ortalaması 

Kişinin aylık geliri yükseldikçe buna bağlı olarak kredi notu ortalaması da yükselir. Yine aynı şekilde tam tersi durumlarda da gelir düştükçe kişinin kredi notu ortalaması da düşürülmektedir. Burada bankaların amacı yüksek geliri olan kişilerin daha fazla kredi kullanmalarına olanak sağlamaktır.