Kredi notunuz düşükse ve kredi notunuzun neden düşük olduğunu bilmiyorsanız yazımızı okuyarak kredi notunuzun düşük olmasına neden olan etkenleri öğrenebilirsiniz. 

Kredi notunuzu etkileyen çok sayıda etken vardır. Bu etkenler kredi notunuzu olumlu ya da olumsuz şekilde etkiler. Bu etkenleri bilmeniz kredi notunuzu kontrol altında tutmanızı ve kredi notunuzu belirli bir düzeyde sabitlemenizi sağlar. Bu nedenle kredi notunuzu etkileyen etkenleri bilmeniz çok önemlidir.

Kredi Notunuzu Etkileyen Etkenler

Kredi notunuzu etkileyen etkenler onun yükselmesini sağlayabileceği gibi onun düşmesine de neden olabilir. Bu nedenle kredi notunuzu hangi etkenin yükseltip hangi etkenin düşüreceğini bilmeniz çok önemli ve gereklidir. Yazımızın devamında kredi notunuzu düşüren ve yükselten etkenleri bulmanız mümkündür.

Kredi Notunuzu Yükselten Etkenler

Kredi notunuzu yükselten etkenleri bilirseniz kredi notunuzun neden düşük olduğunu da bulabilirsiniz. Kredi notunuz sizin ödeme alışkanlıklarınızı yansıtır. Ödeme alışkanlıklarınız iyi olursa kredi notunuz yükselecek, ödeme alışkanlıklarınız kötü olursa kredi notunuz düşecektir. Bu nedenle ödeme alışkanlıklarınızı her daim yüksek tutmanız şarttır.

Borçları Düzenli Olarak Ödemek

Borçlarınızı düzenli olarak ödediğiniz zaman kredi notunuz yükselecektir. Ancak elbette bu bir ayda olmayacaktır. Kredi notunuz ne kadar düşükse kredi notunuzu yükseltmeniz de o kadar uzun sürecektir. Bunun için gerekli ortalama sürenin üç ay olduğu söylenebilir. Eğer geciktirdiğiniz borcunuz varsa bunları ödemeli ve sonraki dönemlerde yapmanız gereken ödemeleri düzenli olarak yapmalısınız.

Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

Vadesiz hesabınızdan her zaman ödenen faturalarınızın ve diğer ödemelerinizin otomatik olarak ödenmesi için talimat verebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı verdiğinizde hesabınızda o ödemelerin yapılabilmesi için yeterli bakiyeniz olmalıdır. Ödemeleriniz otomatik olarak hesabınızdaki parayla ödeneceği zaman hesabınızda yeterli bakiye varsa ve ödemeleriniz otomatik olarak yapılırsa bu işlemler kredi notunuzu olumlu şekilde etkileyecektir. Eğer aksi bir durum söz konusu olursa kredi notunuz bundan olumsuz etkilenecektir.

Kredi Kartı Ekstresinin Asgari Tutarından Fazlasını Ödemek

Kredi kartı ekstre borcunuzu düzenli olarak ödemeniz kredi notunuzu etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Eğer kredi kartı ekstre borcunuzu geciktirmeden ödüyorsanız bu sizin olumlu ödeme alışkanlığına sahip olduğunuzu gösterecektir. Fakat bunu yaparken ekstrenizin asgari tutarından fazlasını ödemeniz şarttır. Hatta yapabiliyorsanız ekstre borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir. Böylece kredi notunuzun ilerki süreçlerde yükseldiğini görebilirsiniz.

Kredi Notunuzu Düşüren Etkenler

Kredi notunuzun neden düşük olduğunu bulmak isterseniz geciktirdiğiniz borç olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Kredi notunuz, ödenmemiş borcunuz olduğunda düşecektir. Bu borçlar sadece bankaya olan kredi ya da kredi kartı borcunuz değil aynı zamanda devlete olan borçlarınız ve fatura, kira gibi borçlarınızdır. Devlete GSS prim borcunuz, vergi borcunuz ve benzeri borçlarınız varsa bunlar kredi notunuzu düşürecektir. Ayrıca fatura ve kire borçlarınız yüzünden hakkınızda icra müdürlüğüne yapılan şikayet varsa yine bu durumda kredi notunuz düşecektir.