Bankalardan kredi kartı ve kredi ürünü kullanmak isteyen kişilerin aşmaları gereken ilk engel kredi notu ortalamalarıdır. Kredi notu düşük olan kişilerin ne kredi kartı kullanmaları ne de kredi onayı almaları mümkün değildir. Bu nedenle kredi skoru ortalaması mutlaka düzenli olarak kontrol edilmeli, yüksek seviyede tutulmaya çalışılmalıdır. Ancak bazen yapılan küçük hatalar kredi notunun düşmesi ile sonuçlanabilir. Sizde “kredi notum neden düştü?” sorusunu soruyorsanız yazımızı okumanız yanıt bulmak adına yeterli olacaktır.

Öncelikle kredi notunun düşmesinin ilk nedeni kredi risk oranınızın artmasıdır. Yani siz bankalara olan ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmıyorsanız ya da ödemelerinizi sürekli olarak geciktiriyorsanız bu durumda banka sizin güvenilirliğinizi sorgulamaya başlayacaktır. Yani kredi notu ortalaması için önemli olan konuların başında ilk sıralarda ödeme düzeni gelir. Bu nedenle kredi notunun düşmemesi adına mutlaka kredi kartı ve kredi ödemeleri konusunda özenli olunmalı, aylık ödemeler düzenli bir şekilde tam zamanında yapılmalı ve her seferinde borcun tamamı ödenmelidir.

Bir diğer önemli konu ise bankalardan kullandığınız kredi kartı ve kredi tutarlarının toplamıdır. Bu tutar yükseldikçe kredi riskiniz yükseleceği için mümkün olduğunca kredi kartı limiti boş tutulmaya çalışılmalı, gereksiz kredi kullanımından uzak durulmalıdır. Kullandığınız her yeni kredi borç tutarınızı arttıracağı için aynı zamanda kredi notunuzu bunun paralelinde düşürecektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ödeme düzeni, kullanılan kredi ve kredi kartı ürünlerinin toplamı ve kişinin sahip olduğu aylık gelir tutarının dengesi olmalıdır.