Findeks kredi notu sistemi pek çok değişkeni temel alarak kişinin kredi skorunu hesaplamaktadır. Elde edilen ortalama günümüzde kredi başvurularının değerlendirilmesinden araç kiralamaya kadar farklı pek çok alanda değerlendirme amaçlı kullanıldığı için çok önemlidir. Kredi notunun düşük olması her zaman için daha zor onay alınması anlamına gelmekte olup yüksek kredi notu ortalaması ise avantajlardan yararlanmak anlamına gelmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer?

  • Bankaya Olan Borçların Geç Ödenmesi: Kredi notu ortalamasını en çok etkileyen faktör bankalara olan borçların ödeme düzenidir. Kredi kartı borcu ya da kredi borcu ve kredili mevduat hesabı borçlarını geciktiren kişilerin kredi notu ortalamaları ne yazık ki hızlı şekilde düşmeye başlar. Borçların mutlaka son ödeme tarihi içerisinde yatırılması gerekir. Yine sürekli olarak kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılması da düşük kredi notu ortalamasına neden olmaktadır.
  • Yeni Kredi Kullanmak Ya Da Kredi Kartı Limitini Doldurmak: Kredi notu hesaplaması yapılırken kişinin kredi borç riski de hesaplamaya dahil edilmektedir. Bu nedenle bankaya borçlanmak kredi riskini arttıracağı için kredi notu ortalamasının düşmesine neden olur.
  • Kara Listeye Girmek, Kredi Sicilinin Bozulması: Bankalara olan borçlar nedeni ile kişinin yasal takip altına girmesi kredi notunun adeta çakılması anlamına gelir. Bunu yaşayan kişilerin not ortalaması sıfır kredi notu seviyesine indirilmekte olup kara listeden çıkmak için gerekli girişimleri yapmaları çok önemlidir.