Kredi Notum Ne Kadar Zamanda Yükselir?

Kredi notu düşük olan kişilerin en çok merak ettiği konu kredi notunun ne kadar zamanda yükseleceğidir. Kredi notunuzu yükseltmek için ne kadar zamana ihtiyacınızın olduğunu öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi notu günümüzde pek çok açıdan önemlidir. Bankadan kredi çekmek için ve hatta düşük faizli kredi çekmek için, kredi kartı kullanılabilir limitinizi yükseltmek için, kredili mevduat hesabınızın size sunduğu kredi limitini yükseltmek için finans dünyasındaki konumunuzu iyileştirmek için, ev kiralarken ev sahibinize güvenilir bir kiracı olduğunuzu göstermek için ve daha pek çok konu için kredi notunuz önem arz etmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunuz pek çok nedenle düşebilir. Kredi notunuzu düşüren pek çok sebep vardır. Bu sebeplerin içinde en önemlisi borcunuzu zamanında ödememenizdir. Borcunuzu zamanında ödemezseniz kredi notunuz düşecektir. Bu nedenle kredi taksitlerinizi, kredi kartı ekstre borçlarınızı, kredili mevduat hesabınızdan çektiğiniz kredileri ve benzeri her türlü borcunuzu zamanında ödemeye özen göstermeniz gerekir.

Kredi notunuzu düşürecek diğer unsur verdiğiniz otomatik ödeme talimatlarının bakiyenizin yetersiz olması nedeniyle zamanında başarıyla gerçekleştirilememesidir. Bu unsur kredi notunuzu olumsuz şekilde etkiler. Diğer bir sebep de bankadan talep ettiğiniz krediye bankanın olumsuz yanıt vermesidir. Bankadan aldığınız her red cevabı kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi notunuz düşükse ve notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikle geciktirdiğiniz tüm borçlarınızı ödemelisiniz. Bunu yaparken sadece geciken borçlarınızı ve borçların faizlerini ödemeniz yeterlidir. Burada dikkat etmeniz gereken husus borçlarınızın zamanında ödenmesidir. Takibe alınmış tüm borçlarınızı ödemeli ya da taksitlendirmelisiniz. Kredi notunuzu düşüren unsurları ortadan kaldırmanız kredi notunuzu yükseltebilmeniz için şarttır.

Devlete olan borçlarınız kredi notunuzu düşürür. Bu borçları ödemeniz şarttır. Vergi borcunuz, sigorta prim borcunuz, GSS borcunuz varsa bunları ödemeli ya da taksitlendirmelisiniz. Ayrıca gelecek dönemlerde ödemeniz gereken vergi ve prim borçlarınızı aksatmamalısınız.

İcra müdürlüğüne intikal etmiş borçlarınız varsa bunları da ödemeniz ya da taksitlendirmeniz şarttır. İcra müdürlüğüne sizin hakkınızda yapılan şikayetler kredi notunuzu düşürür. Takiptem çıkamadığınız sürece kredi notunuzun yükselmesi mümkün olmayacaktır. Ayrıca kara listeye girmişseniz zaten kredi notunuzu kullanabilmeniz için beş yıllık vadenin dolmasını beklemeniz ya da af çıkmasını beklemeniz şarttır.

Kredi Notunuzu Ne Kadar Zamanda Yükseltirsiniz?

Kredi notunuzu yükseltmek için atmanız gereken ilk adımları yukarıda anlattık. Kara listede değilseniz ve gecikmiş tüm borçlarınızı ödediyseniz ya da taksitlendirdiyseniz kredi notunuzu yükseltme çalışmalarına başlayabilirsiniz. Bunun için size öncelikle limiti aylık gelirinize göre çok yüksek ya da çok düşük olmayan bir kredi kartı lâzım olacaktır. Kredi kartınız yoksa bankanızdan bir kredi kartı talep etmelisiniz.

Kredi notunuzu elinizdeki kredi kartını doğru ve etkili bir şekilde kullanarak üç ayda yükseltebilirsiniz. Bu süre kredi notunuzun seviyesine göre uzayabilir ya da kısalabilir. Yapmanız gereken şey kredi kartınızın tüm limitini bir dönem içinde kullanmak ve sonra gelen ekstre borcunu sıfırlamaktır. Bunu yaptığınızda diğer borçlarınızı da geciktirmediğinizde kredi notunuzun yükseldiğini görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.