Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notunuz düşükse ve notunuzu yükseltmek istiyorsanız önce kredi notunuzu etkileyen etmenleri öğrenmelisiniz. Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi notunuzu pek çok husus için yüksek tutmanız gerekir. Bankadan kredi alabilmeniz için, kredi kartı kullanılabilir limitinizi yükseltebilmeniz için ve daha pek çok durumda avantajlı konumda olabilmeniz için kredi notunuzu yüksek tutmanız şarttır. Ancak kredi notunuz düşükse her şeyden önce kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinize dair ipuçlarını ve kredi notu yükseltme yöntemlerini yazımızda bulmanız mümkündür.

Kredi Notunuzu Düşüren Etmenler

Kredi notunuz düşükse kredi notunuzun düşmesine sebep olan etmenler vardır. Kredi notunuz durup dururken düşmez. Kredi notunuzun düşük olması pek çok etmene bağlı olduğu gibi tek bir etkene de bağlı olabilir. Bu etmenin ne olduğunu bulmanız için kredi notunuzu düşüren etmenlerin neler olduğunu bulmanız gerekir. Aşağıda kredi notunuzu düşüren etmenleri sıraladık.

  • Kredi kartınızın sürekli olarak sadece asgarî ödeme tutarını ödemeniz
  • Kredi taksitlerinizi sürekli olarak gecikmeli şekilde ödemeniz
  • Ödemeyi unuttuğunuz bir borcunuzun olması
  • İcra müdürlüğüne sizin hakkınızda şikayette bulunulması
  • Kredili mevduat hesabı (KMH)’nızın borcunu sürekli gecikmeli olarak ödemeniz
  • Otomatik ödeme talimatlarınızın hesabınızda yeterli bakiye bulunmaması nedeniyle yerine getirilememesi ve başarısızlıkla sonuçlanması
  • Bankaların başvurularınıza red cevabı vermeleri
  • Bankanın sizi ödemediğiniz kredi borcu, kredi kartı borcu ya da başka bir borç yüzünden takibe alması ve bunun yüzünden kara listeye girmeniz

Kredi Notunuz Nasıl Yükselir?

Kredi notunuzu belirli yöntemlerle yükseltmeniz mümkündür. Ancak yukarıda sıraladığımız durumların içinde kredi notunuzu yükseltemeyeceğiniz ve kullanamayacağınız tek durum kara listeye girme durumunuzdur. Kara listede iseniz bankalardan beş yıl boyunca kredili ürün alamayacağınız için kredi notunuzu yükseltmek konusunda bir çalışma da yapamazsınız. Beş yıl boyunca kara listeden çıkmayı ya da devletin af çıkarmasını beklemeniz gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   KKB Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Kredi notunuzu yükseltebilmeniz için atmanız gereken ilk adım geciktirdiğiniz borçların tümünü ödemenizdir. Geciktirdiğiniz borçlar kredi notunuzun yükselmesini engeller. Unuttuğunuz borç olup olmadığını araştırmalı ve devlete borcunuzun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Devlete olan vergi, Bağ-Kur primi ve SGK primi ve GSS primi borçlarınız kredi notunuzun yükselmesini engeller.

İcra müdürlüğüne sizin hakkınızda yapılan bir şikayet varsa bu şikayetin geri alınması için ilgili borcunuzu da ödemeniz ya da taksitlendirmeniz gerekir. Kredi notunuzun yükselmesi için borçlarınızı ödedikten sonra varsa kredi taksitlerinizi çok düzenli şekilde ödemeli ve kredi kartı ekstre borçlarınızı ödemeyi aksatmamalısınız.

Kredi notunuzu yükseltebilmeniz için borçlarınızı geciktirmemeniz ve bu süreçte bankalardan kredi talebinde bulunmamanız oldukça önemli ve gereklidir. Kredi notunuzu yükseltmeden bankalara kredi başvurusu yapmamalısınız. Çünkü bankaların vereceği her red cevabı kredi notunuzu daha çok düşürür. Kredi notunuzu yükseltmek için en az üç ay boyunca her ay kredi kartınızın tüm limitini kullanmalı ve gelen ekstre borcunun tamamını ödemelisiniz. Bu yöntem kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.