Bankalar kredi onayı verme konusunda ilk olarak kredi başvuru formu dolduran müşterilerinin kredi notu ortalaması verilerini dikkate almaktadır. Bu verilere göre kredi başvuruları değerlendirilirken yüksek kredi notu ortalaması olan kişilere bankalar hemen kredi onayı verirken düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin ise kredi kullanma ihtimalleri de azalmaktadır.

Kredi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kullanmak istiyorum diyen kişinin onay için kredi notunun kaç olması gerektiği kullanmak istediği kredi tutarı, aylık belgelenebilir geliri ve kredi başvuru formu doldurmak istediği bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Çünkü düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunduğu gibi zor kredi onayı veren bankalar da bulunmaktadır.

Bu da kişinin kredi notu 1300 ile bir bankadan çok kolay bir şekilde kredi onayı alırken aynı kredi notu ile bir başka bankadan kredi reddi kararı çıkmasına neden olmaktadır. Ancak kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamaları en azından az riskli kredi notu seviyesi olarak bilinen kredi notu 1300 puan ve üzerinde olmalıdır.

Kolay Kredi Veren Bankalar

Özellikle de düşük kredi notuna sahip olan kişilerde kredi onayı alınabilmesi için kişinin banka seçiminde son derece dikkatli olması gerekmektedir. Yine yüksek tutarlı krediler içinde benzer şekilde en kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunulması gerekir. Bu sayede kredi onayı alınması için şansınızı arttırırken kredi reddi sorunları ile uğraşma riskinizi azaltmış olursunuz.