İçindekiler

Kredi notunuzun kaç olması gerektiğini merak mı ediyorsunuz? Kredi notunuzun kaç olması gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Kredi notunun kaç olması gerektiğini merak eden ve öğrenmek isteyen çok sayıda kişi vardır. Çünkü kredi notu günümüzde her açıdan önem taşımaktadır. Kredi notu kişinin finansal dünyadaki konumunu belirlemekte ve iş dünyasındaki yerini etkilemektedir. Kredi notunuzun düşük olması iş dünyasında yer alamamanızı sağlayabilir ya da iş dünyasında çok iyi bir konuma erişmenizi sağlayabilir. Bu tamamen kredi notunuzun yüksek ya da düşük olmasına bağlıdır.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Alabilirim?

Kredi notu iş dünyasındaki yerinizi, finansal dünyadaki konumunuzu ve müşterisi olduğunuz şirketlerin size bakışını etkilediği gibi bankalaradan kredi alıp alamayacağınızı belirler. Bu nedenle kredi notunuzu bankalar kadar önemsemeniz ve hep aynı düzeyde tutmanız gerekir. Kredi notuna özellikle acil nakde ihtiyacınız olduğunda gereksinim duyarsınız. Acil nakit gereksiniminiz olduğunda bankadan hızlı ve kolay şekilde kredi almanız için kredi notunuzun yüksek olması gerekir.

Kredi notunuz Türkiye ortalamasının üstünde yani 1450’nin üstünde olursa kredi almanız kolay olacaktır. Elbette kredi notunuzun daha yüksek olması ve 1900’e yakın olması kredi alma olasılığınızı çok daha artıracak ve neredeyse garantileyecektir.

Ancak Türkiye ortalaması çok önemli bir unsurdur. Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üstünde olması sizin, Türkiye’de bulunan diğer herkesten çok daha güvenilir bir müşteri olduğunuzu gösterir. Bu da bankanın size güvenmesi için yeterlidir.

Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

Kredi notunuzun kaç olması gerektiğini yukarıda ifade ettiğimiz açıklamalara bakarak anlamanız mümkündür. Kredi notunuz olabildiğince yüksek olmalıdır. Yapmanız gereken şey kredi notunuzun düşmesine asla izin vermemektir. Yani kredi notunuzun düşmesine neden olabilecek her unsura karşı çok hassas olmalı ve ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmeme konusunda katı olmalısınız. Ödeme alışkanlıklarınız düzenli ise ve borcunuza sadıksanız bu alışkanlıklarınızı kesinlikle değiştirmemelisiniz.

Kredi notunuz düşükse bu notunuzu yükseltme konusunda kararlı olmalı ve kredi notunuz belirli bir düzeye çıkmadan kredi notunuzu yükseltme çalışmanızdan vazgeçmemelisiniz. Kredi notunuz, sizin ödeme alışkanlıklarınızın bir yansıması olduğu için sizin alışkanlıklarınız kötü olduğunda ve ödemelerinizi geciktirdiğinizde kredi notunuz da olumsuz olacaktır.

Ancak siz ödemelerinizi zamanında yaparsanız ve ödeme günleri konusunda hassas olursanız kredi notunuz da olumlu olacaktır.Kredi notunuzun her zaman için Türkiye ortalamasının üstünde olması gerektiğini bilmelisiniz. Kredi notunuzu 1450 dolaylarında ve bunun üstünde tutarsanız ya da tutmaya çalışırsanız bankalar size güvenir.

Ancak 1300 dolaylarında gezen bir kredi notuna sahip müşteri az riskli gruba girdiği için bankalar bu müşterilere güvenmekte ve onlara kredi vermekte zorlanırlar. Bu da müşterinin istemeyeceği bir durumdur. Bu nedenle devlete ve bankalara olan borçlarınız öncelikli olmak üzere hi.bir borcunuzu geciktirmemeniz şarttır. Çünkü devlete olan vergi, prim ve benzeri borçlar da kredi notunuzu düşürecektir.