Kredi Notum Kaç?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notunuzun kaç olduğunu bilmiyor musunuz? Kredi notunuzu sorgulamak ve öğrenmek mi istiyorsunuz? Kredi notunuzu nasıl sorgulayacağınızı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Kredi notunuzu öğrenmek finans dünyasındaki konumunuzdan haberdar olmanız için çok önemlidir. Sadece bu da değil; sizinle ortak olmak isteyen kişiler ya da ev kiralamak isterken sizi tanımak isteyen ev sahipleri de kredi notunuzu öğrenmeyi tercih eden kişilerdir. Bu gibi durumlarda kredi notunuza ihtiyacınız olacaktır. Kredi notunuzu bilmeniz, takip etmeniz ve kontrol altında tutmanız bu nedenle çok önemlidir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunuzu öğrenmeniz kendi ödeme alışkanlıklarınızı görmenizi ve hangi müşteri kategorisi içine girdiğinizi bilmenizi sağlar. Bu da sizin acil nakit gereksiniminiz söz konusu olduğunda bankadan hızlı ve kolay para çekmek için kredi notunuzu yüksek tutmanız gerektiğini bilmenizi sağlar. Kredi notuna sadece bankalar değil şirketler de önem verir. Müşterisi olduğunu şirketler kredi notunuzu önemserler. Çünkü kredi notunuz, sizin herhangi bir ödemeyi ya da taksitleri yapıp yapmayacağınızı gösteren en önemli göstergedir.

Kredi notunuzu öğrenmek istediğinizde karşınıza birkaç kredi notu sorgulama yöntemi çıkar. Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız bunun için ufak bir ücret ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Kredi notunuzu sorgulayabileceğiniz en güvenilir platform Findeks platformudur. Findeks platformu hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamına göz atın.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks, KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından oluşturulmuş güvenilir bir platformdur. KKB, Türkiye’de tüm vatandaşların kredi notlarının saklandığı kurumdur. Bu kurum, Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının öncülüğü ile kurulmuştur. Findeks de onun ürünüdür. Findeks sayesinde vatandaşlar buraya üye olarak kredi notlarını sorgulayabilir, risk raporu alabilir, not danışmanım hizmeti alabilir, kredi notunu takip edebilir ve çek endekslerini öğrenebilirler. Ayrıca yeni çıkan karekodlu çeklerin raporlarını da buradan alabilirler.

Findeks platformunda kredi notu sorgulama ücreti 4,72 TL’dir. Bu ücreti isterseniz banka kartınızla ya da kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Ayrıca Findeks hesabınıza bakiye ya da kredi yükleyerek de ödemeyi yapmanız mümkündür. Bunların yanı sıra Findeks platformunda üye olabileceğiniz Findeks üyelik paketleri de vardır. Bunların içinde çok sayıda hizmet bulunur ve ücretleri daha uygundur.

Banka Aracılığıyla Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu sorgulamanın ve öğrenmenin diğer bir yolu da bankanızın internet bankacılığına ya da mobil uygulamasına girmek ve kredi notunuzu sorgulamaktır. Ancak bankalar yaptığınız bu işlemden, Findeks’te yaptığınız sorgulama için ödediğiniz ücrete göre daha yüksek ya da daha düşük ücret alabilirler.

Kredi notunuzu öğrendikten sonra Findeks size bir rapor verir. Bu raporda kredi notunuzu ve Türkiye ortalamasına göre kredi notunuzun bulunduğu seviyeyi görürsünüz. Ayrıca kredi notunuza göre taşıdığınız risk olup olmadığını ve riskli müşteri kategorisine girip girmediğini de öğrenirsiniz. Buna göre çok iyi, iyi, az riskli, orta riskli ve çok riskli müşteri kategorisine girmeniz mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.