Kredi Notum Görünmüyor

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notunuz görünmüyorsa bunun nedeni kredi notunuzun olmamasıdır. Kredi notunuz yoksa henüz oluşmamış demektir. Bu durumda ne yapmanız gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Kredi notunuzun görünmemesi kredi notunuzun henüz oluşmadığı anlamına gelmektedir. Kredi notunuzun oluşmaması sizi endişelendirmemelidir. Çünkü kredi notu olmayan tek kişi siz değilsiniz. Türkiye’de kredi notu görünmeyen, olmayan ya da oluşmayan çok insan vardır. Türkiye’nin yüzde 12’sinin kredi notu yoktur. Kredi notunuzun görünmemesi, bu zamana kadar kredi notunuzun oluşmasını sağlayacak veriyi hiç oluşturmamışsınız demektir.

Kredi Notunuz Görünmüyorsa Ne Yapmalısınız?

Kredi notunuzu merak ettiniz ve öğrenmek için bir sorgulama yaptınız. Ancak kredi notunuzun olmadığını gördünüz. Bu sırada endişelenmemeniz gerekir. Çünkü kredi notunuzun oluşması için gerekli veriler yok demektir. Yani siz şimdiye kadar kredi notunuzun oluşması için gerekli olan verileri vermemişsiniz demektir. Bu veriler sizin ödeme alışkanlıklarınız, kredi kullanım alışkanlıklarınız, kredi taksidi ve kredi kartı ekstresi ödeme alışkanlıklarınızdır başta olmak üzere sizin tüm borç alma ve borç ödeme alışkanlıklarınızdır.

Kredi notunuzun olmaması yukarıda saydığımız verilerin hiçbirini bankaya ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’na vermemişsiniz demektir. Aslına sizin bu verileri vermeniz için özel bir çaba göstermenize gerek yoktur. Bu verilerin oluşması için kredi kartı kullanmanız, kredi çekmeniz, kredili mevduat hesabı (KMH) açmanız ya da otomatik ödeme talimatı vermeniz yeterlidir. Zaten siz bunları yaparken veriler otomatik olarak alınacak ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kaydedilecektir.

Kredi Notunuzun Oluşması İçin Ne Yapmalısınız?

Kredi notunuz yoksa onu sizin oluşturmanız mümkündür. Bunun için bankadan kredili ürünler ya da hizmetler almanız yeterlidir. Kredi notunuzun oluşması için yapmanız gerekenler basittir. Ancak kredi notunuzun yüksek olması için elbette bu yöntemleri çok doğru ve etkili şekilde uygulamanız şarttır. Aşağıda kredi notunuzun oluşması için yapmanız gerekenleri maddeler hâlinde sıraladık. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaparsanız kredi notunuz da yüksek seviyede oluşacaktır.

  • Bankadan kendinize uygun, aidatsız ve düşük limitli kredi kartı talep edin. Bu kredi kartının aidatsız ve düşük limitli olmasının nedeni kredi kartı kullanma alışkanlığınızın henüz olmamasıdır. Bu alışkanlığı kazanana kadar kartınızı düşük limitli tutmanızda yarar vardır. Ayrıca zaten daha önce kredi kartı kullanmadığınız için ve kredi notunuz olmadığı için bankalar size yüksek limitli kredi kartı vermeyecektir.
  • Bankadan kredi kartı alıp kullanmaya başladıktan sonra kredi notunuzun oluşması üç ayı bulacaktır. Bu süre sonunda bankadan kredi talep edebilirsiniz. Bu sırada elbette ödemelerinizi düzenli olarak yapmayı ihmal etmemelisiniz. Kredi notunuz yüksekse banka size istediğiniz tutarda krediyi verebilir. Ancak daha önce kredi kullanmadığınız için bankanın size yüksek tutarda kredi vermeme olasılığı da vardır.
  • Bankada kredili mevduat hesabı (KMH) açmanız ve vadesiz hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vermeniz de kredi notunuzun oluşmasını sağlayacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notu Düşüklere Kredi 2017

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.