Kredi notunun düşük olması ne yazık ki bankalardan kredi onayı alırken son derece zorlanılacağı anlamına gelirken yine de düşük kredi notuna kredi veren bankalar da bulunmaktadır Peki, “kredi notum düşükse nasıl kredi çekebilirim?” diyenlerin izlemeleri gereken yol nedir?

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar 

Her banka birbirinden bağımsız olarak hizmet vermekte olup finans sektörü içerisinde yaşanan rekabetin kredilendirme politikaları üzerindeki etkisi son derece büyüktür. Yine bankaların kendi mali durumları da aranılan kriterlerin oluşturulmasında etkili olmaktadır. Örneğin çok kredi kullandıran ve sürekli olarak yüksek kar oranları açıklayan bankalar kredi başvuru formu dolduran müşterilerini daha sıkı incelerken, daha düşük kredi kullandırma oranına sahip olan ya da daha fazla kredi kullandırmak isteyen bankalar riskli kredi notuna kredi dahi verebilmektedir.

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar 

Bu nedenle kişinin kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yaparak öncelikle kendi konumunu belirlemesi ve buna göre kredi başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Yapacağınız sorgulama sonucunda kredi notu 1200 puan ve altında çıkarsa bu durumda düşük kredi notu ortalamanız olduğu varsayılarak kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurulması gerekir. En kolay kredi veren bankalar dahi bir miktar not ortalaması olmasını istemekle beraber yine de 800 puana kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Burada önemli olan kişinin kendi pozisyonunu belirleyerek bu pozisyona uygun kredi başvurusunda bulunmasıdır.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Öncelikle bozuk kredi sicili ile kara listede olmak kavramlarının aynı olmadığı bilinmelidir. Kişinin kredi borcundan yasal takip altına girmesi durumunda kara listeye girmek sonucu ile karşı karşıya kalınırken borcun geciktirilerek ödenmesi durumunda ise kredi sicili bozulmaktadır. Bankalar bozuk kredi siciline onay verebilirken kara listedekilere kredi verilmesi kesinlikle mümkün değildir. Aynı zamanda kolay kredi veren bankalar olarak ta bilinen bozuk kredi siciline kredi veren bankalar arasında:

  1. Aktif Bank N Kolay Kredi Paketi
  2. Finansbank
  3. Odeabank
  4. İNG Bank
  5. Burgan Bank ilk sıralarda yer almaktadır.