Kredi notunuz düşük mü? Bu yüzden kredi çıkıp çıkmayacağını merak mı ediyorsunuz? Kredi notunuzun düşük olması durumunda kredi çıkması için bankanın istediği belirli koşullar vardır. 

Kredi notunuz düşükse ve krediye ihtiyacınız varsa bankaların size kredi vermesi için sağlamanız gereken bazı koşullar vardır. Kredi notunuzun düşük olması sizin riskli ya da çok riskli bir müşteri olduğunuz anlamına gelmektedir. Ayrıca bankaların size kolay kolay güvenmeyeceği anlamı da çıkarılır. Bu yüzde bankalar, size kredi vermek için bazı güvenceler isterler. Bu kapsamda bankanın isteyeceği koşullar sağlanması kolay koşullar değildir.

Bankalar kredi almak isteyen müşterilerin kredi notlarının yüksek olmasını beklerler. Çünkü kredi verecekleri müşteri güvenilir olmalıdır. Bu da müşterinin riskli olmaması anlamına gelir. Yani bankalar, borcuna sadık müşteri isterler. Çünkü verdikleri kredinin geri ödeme taksitlerinin zamanında yapılmasını isterler. Bu da kredi notu yüksek müşteri demektir. Bankalar, riskli ve kredi notu düşük müşterilere kredi vermek için müşterinin belirli koşullar sağlamasını isterler. Bu koşulların neler olduğunu öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Kredi notunuz düşükse ve krediye acilen ihtiyacınız varsa bu durumda yapabileceğiniz iki şey vardır. Bunlardan biri kefil bulmak diğer de bir gayrimenkulünüzü ipotek ettirmektir. Bu koşullardan birini sağlamanız hâlinde bankalar size kredi verebilir. Ancak bu koşulların gerekli olmasının nedeni dediğimiz gibi kredi ihtiyacınızın acil olmasıdır. Yani kredi ihtiyacınız acil değilse bu durumda önce kredi notunuzu yükseltmeye ve sonra kredi almaya çalışmalısınız. Çünkü en sağlıklı yöntem budur.

Düşük kredi notu ile kredi alabilmeniz için uygulayabileceğiniz ilk seçenek kefil bulmaktır. Bankalar genellikle memur kefil tercih etmektedirler. Bu durumda işiniz zordur. Çünkü kefil bulmak bu zamanda pek kolay değildir. İkinci seçeneğiniz bir gayrimenkulünüzü ipotek ettirmektir. Bunu yapabilmeniz için sizin adınıza bir gayrimenkulünüz olmalıdır. Bankalar bu durumda size kredi verebilirler. Ancak faiz oranları pek düşük olmayabilir. Ayrıca ipotek ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bankalar kredi notu düşük olan müşterilere verdikleri kredilere daha yüksek faiz oranları uygulamaktadırlar. Yani kredi notunuz ne kadar yüksekse alacağınız krediye uygulanacak faiz oranı da o kadar düşük ve avantajlı olacaktır. Bu yüzden kredi kartı ekstre borçlarınızı düzenli olarak ödemeli ve geciktirmemelisiniz. Ayrıca kredi kartı ekstre borcunuzun sadece asgarîsini değil asgarî tutardan fazlasını ödemelisiniz. Böylece kredi notunuz yükselecek ve yüksek kalacaktır.

Kredi notunuzu öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan Findeks platformunu kullanabilirsiniz. Bu platformda Findeks kredi notunuzu sorgulayabilir, notlu risk raporunuzu alabilir, kredi notu hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlem ücreti 4,72 TL’dir. Notlu risk raporu alma ücreti ise 7 TL’dir. Ayrıca kredi notunuzu sık sık sorguluyorsanız Findeks üyelik paketlerinden yararlanabilirsiniz. Bunlar hem daha çok hizmet içerirler hem de bunların fiyatları daha uygundur.