İçindekiler

Kredi notunuz düşük mü? Bankalardan kredi alamıyor musunuz? Bu durumda yapmanız gerekenleri bilirseniz kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notunuzun düşük olması durumunda neler yapmanız gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Kredi notum düşük diyenlerin sayısı zannettiğinizden çok daha fazladır. Kredi kartı borcu birikenlerin, kara listeye girenlerin, kredi borcu katlanan kişilerin sayısı çok fazladır. Bu yüzden Ocak ayı içinde hükümet kara listede olanlar için sicil affı çıkarmıştır. Ancak elbette sicil affı kredi notunuzu birden düzeltmemektedir. Üstelik kara listede olmasa da borç ödemelerini geciktirdiği için kredi notu düşük olan çok sayıda insan vardır. Eğer sizin de kredi notunuz düşükse ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız yazımızın devamında uygulayabileceğiniz yöntemleri bulabilirsiniz.

Kredi Notu Neden Düşer ?

Kredi notunuz düşükse öncelikle kredi notunuzun neden düşük olduğunu bilmelisiniz. Eğer kredi borcunuzu 90 gün boyunca ödememişseniz kara listeye girdiğiniz için kredi notunuz dibi bulmuş olabilir. Ayrıca borcunuzu sürekli geç ödüyorsanız kredi notunuz yine düşük olacaktır. Kara listeye girenlerin kredi notu kadar düşük olmasa da az riskli müşteri kategorisine girmeniz olasıdır.

Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey kredi notunuzun neden düşük olduğunu bulmaktır. Kredi notunuzu sorgulamak, risk raporunuzu almak ya da notlu risk raporu alarak her iki sorgulamayı yapmak istiyorsanız Findeks platformundan yararlanabilirsiniz. Söz konusu sorgulamayı yaptıktan sonra ödemelerinizi gerçekleştiğiniz tarihleri takip edebilir ve kredi notunuzda bu eylemlerinize tepki olarak nasıl bir değişiklik olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Eğer ödemelerinizi geciktiriyorsanız, kredi kartı borcunuzun asgarî tutarını ödemiyorsanız ve kredi borcunuzu ödediğiniz tarihleri önemsemiyorsanız kredi notunuz sizin işte bu ödeme alışkanlıklarınızı yansıtacaktır. Ayrıca kredili mevduat hesabınız (KMH) varsa bu hesabı nasıl kullandığınız da çok önemlidir. Yani kredili ürünlerinizi nasıl kullandığınıza dair cevap kredi notunuzdur.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim ?

Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle kara listede olmamanız gerekmektedir. Eğer kara listeye girerseniz beş yıl boyunca bankalardan hiçbir kredili ürün alamazsınız. Yani artık kredi notunuzun bir önemi yoktur. Fakat kara listede değilseniz ve kredi notunuz düşükse bu durumda kredi notunuzu yükseltmek için atabileceğiniz ilk adım borçlarınızı kapatmaktır. Borçlarınızı kapatırsanız kredi notunuz yükselecektir.

Borçlarınız fazlaysa ve siz bunlar ödemek istiyorsanız bankanızla görüşerek borçlarınızın yapılandırılmasını isteyebilirsiniz. Eğer borcunuzu bu şekilde ödeyecek durumda değilseniz o hâlde yapılandırma kredisi alabilirsiniz. Bu krediyi bankanızdan almak zorunda değilsiniz. Başka bir bankadan yapılandırma kredisi alarak bankanızdaki kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Böylece ödemeniz gereken kredi borcunuz aldığınız bu yapılandırma kredisi borcu olacaktır. Bunun taksitleri önceki kredinizin taksitlerinden düşük olacağı için borcunuzu ödemeniz kolay olacaktır. Kredi kartı borcunuzu kapatmak için yapmanız gereken şey ise kredi kartınızı alışverişe tamamen kapatmak ve sadece gelen ekstre borçlarını ödemektir.

Borcunuzu kapattıktan sonra ödeme alışkanlıklarınızı değiştirip düzeltirseniz ve borçlarınızı zamanında öderseniz kredi notunuz düşmeyecektir. Çünkü kredi notunuzun düşüp yükselmesi, borcunuzun olup olmadığına değil borcunuzu ödeyip ödememenize bağlıdır.