Bugün bankalar yapmış oldukları tüm işlemlerde müşterilerinin kredi notu ortalamasına göre hareket etmektedir. Özellikle de kredi başvurusu ve kredi kartı başvurusu onay süreçlerinde ilk olarak sistem üzerinden kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirilmekte ve not ortalamasına göre başvuru sonuçlandırılmaktadır.

Düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişilere ya kredi kartı başvurusu red yanıtı verilmekte ya da kredi notu ortalamasına bağlı çok düşük limitli bir kredi kartı verilmektedir. Peki, düşük kredi notu olan kişiler nasıl kredi kartı alabilir? Öncelikle kredi kartı başvuru reddi yaşanmaması adına kişi kredi notu öğrenme seçeneklerinden yararlanarak not ortalamasını öğrenmelidir. Bu not ortalaması 1.200 puanın altında ise kesinlikle kişi kredi kartı alamaz. Bu nedenle amaç ilk önce kredi notunu yükseltmek olmalıdır.

Yaklaşık 3 ay boyunca bankalara olan kredi ve kredi kartı ödemeleri gibi ödemeler bulunuyorsa bunlar mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır. Bankada kullandığınız bir vadesiz hesap yoksa hemen vadesiz hesap açtırılmalı ve bu hesap üzerinden kira ödemesi, okul aidatı ve fatura ödemeleri gibi düzenli ödemeler için talimat verilerek tüm ödemeler banka hesabı üzerinden gecikmeye düşmeden düzenli olarak yapılmalıdır. Bunları yaptığınız takdirde kredi notu güncellemesi geldiği anda kredi notunuz yükseldiği için bankadan kredi kartı onayı almanız mümkündür. Yine maaş müşterisi iseniz maaşınızı aldığınız banka üzerinden kredi kartı başvuru formu doldurmanız durumunda onay almanız daha kolay olacaktır.