Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Alabilirim 2018 ?

Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Alabilirim 2018 ?

Kredi çekme talebinde bulunmak isteyenler, kredi notu konusunun ne kadar önemli bir konu olduğunu çok iyi bilirler. Kredi notu, sizin bankalar karşısındaki karnenizdir. Bir başka deyişle ödeme konusundaki güvenilirliğinizin bir karşılığıdır. Yüksek kredi notu olan kişiler her zaman daha fazla itibar görür ve yeni krediler için kolaylık sağlanır.

Öte yandan kredi notu düşük kalan kişilerin yeniden kredi  alma şansları çok azdır. Dolayısıyla “ Kredi notum düşük, nasıl kredi alabilirim? ” sorusu, bankacıların sık karşılaştığı bir soru haline gelmiştir. Gerçi son zamanlarda düşük kredi notuna sahip olan bazı bankaların inisiyatif alarak yeni krediler verdiklerine şahitlik etsek de bu nadir görülen bir durumdur.Kişiler, bankalar için ortak bir bilgi havuzunda değerlendirilir.

Kredi Notu Nedir?
Kredi notu aslında bir yönüyle detaylı bir rapor sunmaktadır. Güncel banka borç durumunuz, yakın geçmişinizdeki ödeme performansınız, daha önce çektiğiniz kredi tutarları, alışveriş dökümleri, harcama alışkanlıklarınız, bir bütün olarak bu kredi notuna etki eder. Özellikle konut ve ihtiyaç kredilerinde kesinlikle kredi notu olmazsa olmaz öğelerden bir tanesidir.

İstenilen limit ne kadar yüksek olursa, incelemenin titizliği de o denli artmaktadır. Bazı bankaların kredi notu hesaplama yöntemlerinde ufak tefek değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Genelde çok ekstrem durumlar kredi notunu hızlı bir şekilde yukarı ya da aşağıya çekmektedir. Findex üzerinden güncel kredi notunu  öğrenmek mümkündür. Kimlik bilgilerini doğru bir şekilde girdikten sonra sisteme kaydınızı yaptırmalısınız. Ardından cep telefonu ile Riskim yazdıktan sonra vergi kimlik numarasının 4 hanesi ile beraber 4552’ye yollamak gerekmektedir.

Ülkemizde belirlenen kredi notu aralığı 0 ile 1900 arasında değişmektedir. Her bir sayısal grubun farklı güvenilirlik seviyesi vardır. Örnek vermek gerekirse güvenlik notu 0 ile 800 arasında olan kişiler çok riskli olarak görülmektedir. 800 ve 1300 arasındaki kişiler orta riskli olarak tanımlanmıştır. 1300 ile 15500 arasında bir kredi notuna sahip kişiler az riskli olarak görülür. 1500-1699 notuna sahip kişiler İyi ve son olarak 1700-1900 arasında kişiler çok iyi olarak tanımlanmıştır.

Ülkemizde çok iyi seviyede kredi notu olan kişi sayısız azınlıktadır. Kredi notu hesaplanırken kişinin sık sık kredi alıp almadığına,ödemeleri hangi aralıklarla yaptığına, mevcut güncel borcuna vs bakılmaktadır. Bazı bankalar için kredi konusunda kredi notu başlı başına bir kriter değilse de en önemli kriterlerden biri olduğu bir gerçektir. Bazı bankalar kişinin kredi notu iyi olsa da farklı bir kriterden dolayı kredi vermekte sıkıntı çıkarabilir. Öte yandan düşük kredi notuna sahip olsa da bazı özel durumlardan dolayı kimi bankalar kişilere yüksek krediler vermeye devam edebilmektedir. Bunun her banka için standart bir kriteri  yoktur.

Riskli Grupta Olanlar Kredi notu riskli gruplardan birine giren kişiler, yani 800 ile 1300 puana sahip kişiler yeni kredi alırken çok zorlanmaktadır. Çok riskli olarak görülen kişilerin bir an önce az riskli gruba dahil olmaları gerekir.Bunun için ödeme performanslarını arttırmak ve bir süre yeni kredi talebinde bulunmamak önemlidir.Düşük kredi notuna sahip kişiler kefil göstererek ya da teminat belirterek bankaları ikna edebilmektedir.

Bankalar özellikle kefil durumlarında düşük kredi notuna rağmen kredi taleplerini onaylayabilmektedir. Tabi bu noktada kefil olarak gösterilen kişinin en azından görece daha iyi bir kredi notuna sahip olması gerekmektedir. Teminat olarak bazı taşınmazlar da bankanın onayını kolaylaştırabilmektedir.

Ayrıca az gelirli olan müşterilerin gelir dengesi bakımından düşük bir kredi limiti talep etmeleri de önemlidir. Kredi notlarını sadece bankalar değil farklı şirketler de zaman zaman kullanmaktadır. Özellikle bazı sigorta şirketleri kredi notuna oldukça önem verebiliyor.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ayhan dedi ki:

  Kredi kartı notunuz eğer düşükse ilk önce yükseltmeye yönelik işlemler yapmanızda fayda var.

 2. Aykan dedi ki:

  Bankaların bir çoğu kefilli kredi imkanı sağlayabilir araştırmanızda fayda var.

 3. Aykut dedi ki:

  Bankalara ipotek gösterebilecek mal varlığınız var ise eğer kolaylıkla kredi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 4. Aytek dedi ki:

  Halk bankası bu konuda en çok desteği sağlamaktadır fakat diğer bankalara göre faizleri daha yüksek.

 5. Aytekin dedi ki:

  Eğer kefil olabilecek bir kişi var ise size kolaylıkla her bankadan kredi alabilirsiniz fakat yüksek mevlalar değil.

 6. Beren dedi ki:

  Maaşını is babasından alıyorum kredi notun düşük acaba maaş müşterisi olduğum için kredi verirmi

 7. Umit serkan dedi ki:

  Kredisi cikmayana kredi ustune kredi alamayana kkb puani dusuk olana icrayi takibi kapatip duzenli kredi karti kullanana arac kredisi alamayana konutun % 100 une kredi isteyene yardimci olunur.
  Iletisim face ; serkan_06.06@outlook.com

  1. harun dedi ki:

   nasıl ulasacaz size

 8. İlayda dedi ki:

  Merhabalar.takibe düştüğüm için kredi notum sıfır olmuş.halkbanktan taşıt kredisi almıştım onu ödüyorum.onun ödemesinde de gecikmeler yaşadım.şuan kredi kartı borçlarımı da kapatamıyorum.kredi çekip hepsini birden kapatmak istiyorum.yaklaşık 40.000 TL gibi bir miktara ihtiyacım var.kefilim de var yalnız bu koşullarda kefille bile çekmemi imkansız görüyorlar ne yapabilirim.acil yardımcı olur musunuz

  1. İlayda dedi ki:

   Söylemeyi unuttum devlet memuruyum aylık 25000₺ gelirim var

   1. İlayda dedi ki:

    2500₺

YORUM YAZ