Kredi notu düşük olan kişilerin en çok zorlandıkları konuların başında yüksek tutarlı kredi kullanmak yer alır. Çünkü kredi notum düşük diyen kişiler bankalar için riski yüksek kişilerdir ve bu kişilere yüksek tutarlı kredi verilmesi halinde kredinin geri dönüşü için daha yüksek risk üstlenilmiş olur.

Kredi notunun düşük olmasının yanı sıra aylık gelir tutarının da az olması konut kredisi onayı çıkmasını zorlaştırır. Zaten konut kredisi onaylanmadı diyen kişilerin büyük bir bölümünün kredi red nedeni kredi notlarının düşük olmasıdır. Yine konut kredisi onayı alınabilmesi için evde yaşayan kişilerin toplam gelirlerinden oluşan hane geliri toplamlarının kullanmak istedikleri konut kredisinin aylık taksit tutarının yarısını karşılaması gerekir. Yani hane halkı geliri 3 bin lira ise bu durumda bu hanede yaşayan herhangi birinin kullanabileceği konut kredisinin aylık taksit tutarı en fazla bin 500 lira olmalıdır.

Aksi halde konut kredisi başvurusu banka tarafından kabul edilmez. Kredi notu düşük olan kişilerin konut kredisi kullanabilmeleri için yapmaları gereken ilk şey belgelenebilir gelir tutarlarını arttırmalarıdır. Yani hanede yaşayan kişinin işe girmesi, kira geliri gibi ek gelirlerin gösterilebilmesi ya da rehin olarak gösterilebilecek ek bir taşınmazın varlığı kredi onayı alınmasını kolaylaştırır.