Kredi istihbarat sürecinde bankaların dikkate aldıkları en önemli veri kredi notu ortalamasıdır. Kişinin kredi notu ortalaması düştükçe kredi onayı alma ihtimali de düşmektedir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi başta olmak üzere kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka kredi notu ortalamalarına dikkat etmeleri ve mümkün olduğunca üst seviyede tutmaya çalışmaları gerekir.

Ne yazık ki kredi notu düşük olanlar için kredi süreci tam bir kabustur. Çoğu zaman yapılan yanlış kredi başvuruları sonucunda kredi reddi yaşanır ki bu da kredi notunun daha da düşmesi anlamına gelir. Bu nedenle kredi başvuru formu doldurmadan önce kişinin kredi notu sorgulaması yaparak kredi onayı alıp alamayacağı konusunda bir ön araştırma yapması gerekir. Kredi notu ortalaması 1.600 ve üzeri olan kişilerin aylık gelir tutarlarına göre kredi onayı almaları çok daha kolaydır.

Ancak düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin mutlaka kredi başvurusundan önce kredi notunu yükseltmek için girişimlerde bulunmaları ya da en kola kredi veren bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunmaya çalışmaları gerekir. Aksi halde kredi onayı almaları zorlaşır ve kredi reddi almaları halinde kredi notları daha da aşağıya çekilerek büyük bir çıkmaza çekilirler. Kredi notunu yükseltmek için imkan varsa kredi kartı borcu, kredi borcu ya da ekside bulunan kredili mevduat hesabı var ise bunların kapatılması önerilir. Yine kişinin aylık belgelenebilir gelir tutarını yükseltmesi de kredi notunun yükselmesini sağlar.