Kredi notu bankaların kredi başvurusunda bulunan müşterilerinin değerlendirmesinde kullanılan en önemli verilerden biridir. Bu nedenle kredi notu düşük olan kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları çok zordur. Bu nedenle kredi notum düşük diyen kişilerin kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka iyi bir araştırma yapmaları gerekir.

Kredi notum düşük diyorsanız bu aşamada yapmanız gereken ilk şey kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar arasından tercihte bulunmaktır. Bu sayede kredi onayı almanız mümkün olacaktır. Bankalardan bazıları daha yüksek kredi faiz oranları uygulayarak riski yüksek olan yani kredi notu düşük olan kişilere kredi onayı verebilmektedir. Ancak bunun için kara liste adı verilen ve kredi borcu ya da kredi kartı borcunu ödemediği için hakkında yasal işlem yapılmaması şartı aranmaktadır.

Kredi notu düşük olan ancak ihtiyaç kredisi kullanmak zorunda olan kişiler için ise kredi notunu yükseltmek için yapabilecekleri bazı yöntemler bulunmaktadır. Kredi notumu yükseltmek istiyorum diyen kişilerin uygulayabilecekleri en etkili yöntem kredi kartı limitlerini sonuna kadar kullanıp ödemesini ise tam zamanında tam olarak yapmalarıdır. Yaklaşık 3 dönem kredi kartını bu şekilde kullanmanız kredi notu ortalamanızı hızlı bir şekilde yükseltecektir.