Son yıllarda ne yazık ki toplum olarak tüketim çılgınlığına itilmemiz pek çok kişiyi borç batağına itmektedir. Gerek var olan borçların ödenmesi gerekse de eğitim, ev yenileme, beyaz eşya satın alma ve dekorasyon gibi farklı pek çok ihtiyaç için bankalar ihtiyaç kredisi kullanımına izin vermektedir. Bankaların en büyük gelir kaynakları kullandırmış oldukları kredilerden kestikleri dosya masrafları ve elde ettikleri faiz gelirleridir.

Bu nedenle bankalar mümkün olduğunca fazla kredi kullandırmaya çalışır. Ancak bankanın para kazanmaktan daha önemli önceliği kullandırdığı kredilerin geri dönüşünü garanti altına almaktır. Bu nedenle yapılan her kredi başvurusu banka tarafından hassasiyetle incelenir. Bu incelemede bankanın dikkat ettiği en önemli veri kredi başvuru formu dolduran kişinin sahip olduğu kredi notu ortalamasıdır. Kredi notunun düşük olması bankanın bu müşteriye şüphe ile yaklaşmasını ve kredi onayı konusunda isteksiz davranmasına neden olur.

Ancak kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalar daha yüksek ihtiyaç kredisi faiz oranları uygulamanın yanı sıra yine kredi dosya masrafı olarak ta daha yüksek tutarlar tahsil etmektedir. Kredi notum düşük diyen kişilerin mutlaka en kolay kredi veren bankalar listesini inceleyerek bu banka üzerinden ihtiyaç kredisi başvuru formu doldurmaları kredi onayı almalarını kolaylaştıracaktır.