Kişinin aylık geliri, bankalardan kullandığı kredili mevduat hesabı, kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzeni ve sahip olduğu mal varlıkları gibi farklı pek çok mali verinin ortalaması olan kredi notu aynı zamanda kredi onayı alması konusunda dikkate alınan önemli veri olarak kabul edilmektedir. Günümüzde bankalar geliştirmiş oldukları özel bir sistem sayesinde ortak bir ekran kullanmakta ve sadece kimlik numarası üzerinden müşterilerinin tüm mali verilerine ulaşmaktadır.

Yani B bankası sadece kimlik numaranızı girerek 10 sene önce A Bankasından kullanmış olduğunuz kredi kartı ödemelerinizi inceleyebilmekte ya da C bankasında olan kredili mevduat hesabı kullanımlarınızı inceleyerek ödemelerinizde ne kadar sadık olduğunuzu görebilmektedir. Bu incelemeler bankanın size kredi onayı verip vermeme konusunda ki en büyük yardımcısıdır. Aslında bankalar yıllardır kredi notu ortalamasını incelemekte olup son yıllarda bu ortalamayı tüketicilerin de öğrenmelerine izin vermektedir. Sizde yaptığınız kredi notu sorgulama işleminin ardından kredi notunuzun düşük olduğunu öğrenmeniz halinde kredi başvurularında daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü her reddedilen kredi başvurusu kredi notunuzun daha da düşmesine neden olacaktır.

Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar olmakla beraber bu kişilerin kolay kredi veren bankalar arasından seçimde bulunmaları da kredi onayı almaları adına şanslarını yükseltecektir. Ancak kredi notu düşük olan bir kişinin yüksek tutarlı bir kredi başvurusu için onay alması ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenle kredi başvurusunda tutar düşük tutulmalı, kredi başvurum reddedildi diyen kişinin yine bu tutarı biraz daha düşürerek başka bir bankaya başvuruda bulunması önerilir.