Yapılan bazı hatalı davranışlar sonucunda hemen kredi notu ortalaması aşağıya çekilebilmektedir. Bu nedenle özellikle de yakın zamanda bankadan kredi kullanmak niyeti olan kişilerin kredi notu ortalamalarını mümkün olduğunca yüksek seviyelerde tutmaya çalışmaları gerekir. Peki, “kredi notum düştü” diyen kişilerin yapmaları gereken nedir?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesi durumunda ilk yapılması gereken vadesi geçen bir ödemenin olup olmadığının kontrol edilmesidir.

Bankalara kredi borcu, kredi kartı borcu ya da kredili mevduat hesabı borcu olan kişilerin bu borçların son ödeme tarihi geçmesine rağmen borcunu ödememesi durumunda kredi notu olumsuz etkilenmeye başlar ve bu etkilenme borcun yatırılması ile son bulur. Özellikle de banka borcu nedeniyle haciz ya da hapis cezası alınması durumunda kredi notu sıfır seviyesine çekilir.

Yeni Kredi Kullanmak 

Bankadan kullanacağınız her yeni kredi sizin bankalar karşısına daha riskli görünmenize sebebiyet verebileceği için mümkün olmadıkça kesinlikle kredi kullanmamaya çalışmanız gerekir. Findeks risk raporu adı verilen hizmet ile beraber Findeks kredi notu puanınızın yer aldığı bilgiyi size verecektir.