Kredi notunuzun çok düşük olması bankalarla aranızın iyi olmadığının ve riskli müşteri olduğunuzun göstergesidir. Bu durumda neler yapabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi notunuz düşükse bankalara kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borcunuz var demektir. Bu durumda bankalardan kredi almakta zorlanırsınız. Kredi kartınız varsa kartınızın limitini artıramazsınız. Ayrıca kredili mevduat hesabı da açtıramazsınız. Kısacası riskli müşteri kategorisine girdiğiniz için kredi ürünleri almak konusunda adım atmanız mümkün olmaz.

Kredi Notunun Çok Düşük Olması Ne Anlama Gelir?

Kredi notunuzun çok düşük olması notunuzun 0 puan ila 799 puan arasında olması anlamına gelir. Yani çok riskli bir müşterisiniz demektir. Bu durumda bankalardan kredi almanız pek mümkün olmaz. Yani bankalara kredili ürün almak için başvuru yapmanız çok zordur. Üstelik başvuru yapmanız çok risklidir. Çünkü bankanın sizin başvurunuzu reddetmesi durumunda kredi notunuzun daha da aşağı çekilmesi söz konusudur.

Kredi notunuzun çok düşük olması her şeyden önce geciktirdiğiniz ve ödemediğiniz borcunuzun olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle borcunuzu ödemediğiniz sürece kredi notunuzun yükselmesini beklememelisiniz. Kredi notunuz ancak geciktirdiğiniz borçlarınızı ödediğiniz zaman yükselecektir. Bankadan kredili ürün almanız bu durumda pek mümkün olmayacaktır.

Kredi Notum Çok Düşükse Ne Olur?

Kredi notunuz çok düşükse bankadan kredili bir ürün alabilmeniz için bir teminat göstermeniz gerekecektir. Bankadan kredili ürün almanız kolay olmayacaktır. Göstereceğiniz teminat bir kefil ya da gayrimenkul olabilir. Bankaya göstereceğiniz kefil düzenli maaşı olan ve kredi puanı yüksek olan biri olmalıdır. Bulduğunuz kefil mal varlığı olan bir kişi de olabilir. Eğer göstereceğiniz teminat bir gayrimenkul ise banka bu gayrimenkule ipotek koyacak ve size bunun üstünden kredi verecektir.

Kredi notunuz düşükse alabileceğiniz risk oranı azalacaktır. Yani altına girebileceğiniz borç tutarı azalacaktır. Ayrıca bankalardan kredili ürün alabilme ihtimaliniz de azalacaktır. Çünkü kredi notunuzun çok düşük olması sizin güvenilmez biri olduğunuz anlamına gelecektir. Ödemediğiniz borç tutarları sizin aldığınız kredileri ödemediğinizi ve borcuna sadık biri olmadığınızı gösterecektir.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi notunuz çok düşükse kredi notunuzu yükseltmek istersiniz. Bunun için yapmanız gereken şey kredi notu yükseltme yöntemlerini bilmektir. Kredi notunuzu yükseltmek için not yükseltme yöntemlerini bilmeli ve uygulamalısınız. Ancak bu yöntemleri aşama aşama ve notunuzu her bir adımınızda yani her ay sorgulayarak uygulamalısınız.

Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle geciktirdiğiniz tüm borçları ödemelisiniz. Borç tutarınız yüksekse bankanızla görüşebilir ve taksitlendirme yapılmasını ya da bir borç kapatma kredisi verilmesini talep edebilirsiniz. Geciktirdiğiniz borçları kapattıktan sonra yapmanız gereken şey gelecek dönemlerde önünüze çıkacak kredi taksitlerini ve kredi kartı ekstre borçlarını geciktirmemek ve düzenli olarak ödemektir.

Kredi notunuzu yükseltmek için geciktirdiğiniz borçları ödedikten sonra kredi kartınızın limitinin tamamına yakınını kullanmalı ve gelen ekstre borcunun tamamını ödemelisiniz. Bunu yaptığınız zaman en az üç ay içinde kredi notunuz yükselecektir.