Kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olması gerekmektedir. Bu not ortalamasına sahip olmayan kişilerin kredi başvuruları ne yazık ki kabul edilmemektedir. Bu nedenle kredi notu ortalaması mümkün olan en yüksek seviyede tutulmaya çalışılmalıdır. Peki, kredi notu az riskli olan kişilerin kredi kullanmaları mümkün müdür?

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar 

“Kredi notum az riskli yine de kredi alabilir miyim?” sorusunun yanıtı aslında kişinin kullanmak istediği kredi türü ve kredi tutarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar bulunmakta olup yine de bu bankaların da aradıkları belirli kriterler bulunmaktadır. Düşük kredi notu olan kişilerin kredi kullanabilmeleri için mutlaka düşük tutarlı kredi başvurusunda bulunmaları ve mümkün olduğunca kendi maaşlarından daha düşük olan bir kredi tutarı için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yani aylık belgelenebilir geliri 3 bin lira olan bir kişinin aylık ödemesi 500 lira olan bir kredi başvurusu için onay alması düşük kredi notu ortalamasına sahip olsalar dahi mümkündür. Burada önemli olan kişinin kredi notu sorgulaması yaparak kredi notunu öğrenmesi ve bu not ortalamasına göre kredi başvurusunu şekillendirebilmesidir. Bu sayede kullanılmak istenen kredi tutarı için kredi onayı alınması mümkün olacaktır.

Az riskli kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerin kredi onayı alabilmeleri için mutlaka düşük tutarlar için kredi başvurusunda bulunmaları ya da daha yüksek tutarlı krediler de kullanabilmeleri için ise teminatlı kredi paketleri için başvuruda bulunmaları gerekir.