Kredi Notum Az Riskli, Kredi Alabilir Miyim?

Borsa Ne İşe Yarar?

Findeks kredi notu sisteminde herkesin aylık ödemeleri ve gelir durumu gibi farklı kriterlere bağlı olarak kredi notu ortalaması belirlenir. Bu notlar riskli, az riskli, orta, iyi ve çok iyi olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Peki, kredi notu az riskli olanlar kredi kullanabilir mi?

Kredi notunun az riskli olması kişinin bankalar tarafından kredi onayı almasının özel kriterlere bağlı olması anlamına gelmektedir. Yani kredi onayı alabilmesi için kişinin ya ipotekli ihtiyaç kredisi ya da altın teminatlı kredi gibi farklı kredi türlerine başvuruda bulunması veyahut da düşük ihtiyaç kredisi başvurularında bulunması gerekir.

Burada önemli olan kişinin kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yapması ve kredi notu ortalaması seviyesine bağlı olarak limit belirlemesidir. Çünkü 5000 TL ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişi ile 50000 TL ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamalarının aynı olması beklenemez. Yani kredi notu ortalamasına göre kredi limiti belirlenmesi durumunda kredi onayı alınması çok daha kolaydır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.