Kredi kullanmak için bankaya başvuruda bulunan kişilerde aranılan ilk kriter kredi notu ortalamasıdır. Bankalar istisnasız olarak her kredi başvurusunu değerlendirirken ilk olarak kredi notu sorgulama yaparak not ortalamasını değerlendirmeye almakta ve bu kriter kredi onayı konusunda ağırlıklı olarak karar verilmesinde etken olarak kabul edilmektedir.

Kredi Notu Neden Hesaplanamamıştır?

Kredi notu hesaplaması yapılabilmesi için mutlaka hesaplama yapılacak olan kişinin son 5 yıllık zaman dilimi içinde bankalardan kredi kartı, ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da kredili mevduat hesabı gibi bir kredili ürün kullanmış olması şartı bulunmaktadır.

Bankadan kredili ürün kullanmayan kişilerin kredi notu hesaplaması için kullanılacak bir verileri bulunmadığı için otomatik olarak kredi notu sorgulaması da yapılamamaktadır. Bu nedenle bu kişilerin sıfır kredi notu ortalaması olduğu kabul edilir.

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar

Unutulmamalıdır ki istisnasız tüm bankalar kredi başvurusunu değerlendirirken ilk olarak Findeks kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirir. Burada banka için önemli olan müşterisinin kredi ödeme geçmişi performansıdır.

Çünkü banka bu sayede müşterisinin ne kadar güvenilir olup olmadığını anlama imkanına kavuşur. Ancak düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunduğu gibi kredi notu sıfır olanlara kredi verilmesi gibi esneklikler sağlayan bankalarda bulunmaktadır.

Sıfır Kredi Notuna Kredi 

Kredi notum sıfır diyen kişilere yönelik olarak kredi onayı veren bankalar bulunmakla beraber bunun için mutlaka en kolay kredi veren banka üzerinden kredi başvuru formu doldurulmadan önce kredi kullanılıp kullanılmayacağı sorgulanmalıdır. Çünkü yaşanan her kredi reddi ne yazık ki bir sonraki başvurunuzda kredi onayı alma şansınızı düşürmektedir.