Bankalardan daha önce hiç kredili ürünleri kullanmayan ya da kredi borçlarını ödemediği için adı kara liste adı verilen listeye yazılan kişilerin kredi notu ortalamaları sıfır olarak kabul edilir.

Kredi notu sıfır olan kişilerin ise ne yazık ki kredi kullanmaları ya da kredi kartı onayı almaları kesinlikle mümkün değildir. Peki, sıfır kredi notu olan kişiler nasıl kredi kullanabilir?

Kredi Notu Sıfır Olanlara Kredi Veren Bankalar 

Kişinin kredi notu sıfırsa kesinlikle kredi kullanmalarına olanak yoktur. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunmakla beraber kredi notunun sıfır olması durumunda en kolay kredi veren bankalar dahi size kredi vermez.

Bunun nedeni bankanın sizi değerlendirmede kullanabileceği hiçbir veriye sahip olunmamasıdır. Peki, sıfır kredi notu ortalaması olan kişiler nasıl kredi çeker? Bunun için tek yapmanız gereken kredi notu yükseltme teknikleri uygulayarak not ortalamanızı kredi çekebilir seviyesine taşımaktır.

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

  • Bankada vadesiz hesabınız yok ise hemen bir hesap açtırın varsa ikinci adıma geçin.
  • Bu hesaba ait bir bankamatik kartı edinin. Tüm nakit paranızı bu hesaba yatırın ve nakit alışveriş yapmadan tüm harcamalarınızı bankamatik kartınız ile yapmaya özen gösterin. Yani tüm gelir ve giderinizi mümkün olduğunca bu hesap üzerinden çalıştırın.
  • Mümkün olduğunca hesaptan otomatik ödeme talimatı verin. Faturalar için otomatik ödeme talimatı verebileceğiniz gibi aynı zamanda kira ve özel okul taksiti gibi düzenli ödemeler içinde talimat verebilirsiniz.
  • Banka bunun ardından size düşük limitli bir kredi kartı verecek ve kredili mevduat hesabı açacaktır. Bu ürünleri limit sonuna kadar kullanmanız ve her seferinde ödemelerinizi düzenli yapmanız durumunda kredi notu ortalamanız kısa sürede kredi kullanabilir seviyesine çekilecektir.