Ülkemizdeki önemli 9 bankanın ortaklığı ile 11.04.1995 yılında kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) öncelikle bankalara ve sair finans ve sigorta kuruluşlarına kredi kullanacak kişi hakkında belirlediği risk puanı ve finans raporunu paylaşır. Kredi kullanmadan önce veya herhangi bir zamanda kredi notunuzu kontrol etmek, finansal profilinizi incelemek, gerekirse müdahale etmek, düşük kredi notunuzu yükseltmek sizin adınıza hayli önemlidir.

Kredi notunuzu öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu kendi internet sitesi olan Findeks web adresine üye olabilir, ilk sorgulamanızı ücretsiz yapabilirsiniz. Devam eden takip ve kredi notu öğrenmeleriniz için farklı üyelik yöntemlerine ilaveten kredi notu yükseltme ile ilgili danışmanlık hizmetine de ulaşabilirsiniz.

Bazı cep telefon operatörleri ile de belirlenen ücret karşılığında kredi notu öğrenebilirsiniz. Cepten bankacılık, internet bankacılığı müşterisi olduğunuz bankalardan da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu bilgi de yine ücret karşılığı sunulmaktadır.

Kredi Notu Düşük İse, Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapmalıyım?

Kredi notu yükseltmek aslında çok da zor değildir. Ancak olmazsa olmaz hamleleriniz var. Bunlar şunlardır;

  1. Ödeme yapmadığınız, geciktirdiğiniz tüm kredi kartlarının borcunu kapatın. Ya da ilgili bankadan ödemeniz gerekli meblağı öğrenerek yatırın. Aktif hale getirin.
  2. Açık hesap, avans hesabı, artı para gibi hesaplar kullanıyor iseniz mutlaka pozitif hale getirin. En azından bankanızın istediği aylık faiz ödemesini yapın, gecikmeden kurtarın.
  3. Kullanmadığınız kredi kartı, açık hesap varsa bunları kapatın.Bu 3 adım olmazsa olmazlarınız. Bundan sonra kredi notu yükseltme hedefinize ilave katkılar yapabilirsiniz.
  4. Son dönemde bankaların gecikmeli müşterilerine sunduğu “ödeme sözü” taahhütlerine mutlaka uyun. Yerine getirilmemiş “ödeme sözü” adetleri kredi notunuzu boşu boşuna olumsuz etkiler.
  5. Günlük hayatınızda alışverişlerde banka kartı ya da kredi kartı kullanın. Faturalarınıza otomatik ödeme talimatı verin. Çünkü bankalar ile yaptığınız her olumlu işlem notunuzun hesaplanmasına olumlu yansıyacaktır.
  6. Sosyal Güvenlik Primlerinizi ödeyin.
  7. Gerekmedikçe ve kesin kullanmayacaksanız kredi başvurusu yapmayın. Kullanacaksanız da aynı anda birkaç bankaya başvuruda bulunmayın. Hele ki notunuz düşük iken asla yapmayın. Zira her red cevabı da notunuzu olumsuz etkileyecektir.
  8. Tüm bunlardan sonra birkaç ay bekleyin. Notunuzu bundan sonra sorgulayın