Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin uygulayabilecekleri son derece farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bir bölümü uzun vadede kredi notunu etkilerken bazı yöntemlerde kısa vadede kredi notunu yükseltmek mümkün görülmektedir. Peki, kredi notu yükseltme teknikleri nelerdir?

Kredi Notumu Yükseltmek İçin Ne Yapmalıyım?

Ne olursa olsun mutlaka bankalar üzerinden gerçekleştirdiğiniz tüm ödemelerinizde son ödeme tarihlerine sadık olun ve borç ödemesinde asla gecikmeye düşmeyin. Kredi kartı ödemelerinde de gecikmeye düşmemek için borcunuzu yatıramadığınız dönemlerde en azından kredi kartı asgari ödeme tutarını yatırın ama bunu asla bir alışkanlık haline getirmeyin.

Bankadan kullandığınız her yeni kredi ürünü ve kredi kartı limitini doldurmanız gibi durumlarda kredi riski yükselir ki bu da riskin yükselmesi ile beraber kredi notunun düşmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle gereksiz kredi kullanımından kaçınılması çok önemlidir. Örneğin basit bir ev tadilatı için zorunlu olmadan çekeceğiniz kredi ilerleyen dönemde konut kredisi onayı almanız açısınadan bir risk oluşturur. Yine mümkünse var olan banka borçlarını kapatma kredi notunu yükseltecektir.

Banka hesabınızı aktif tutmanız ve tüm ödemelerinizi bu hesabınız üzerinden ya da kredi kartınız üzerinden yapmanız çok önemlidir. Hesaptan otomatik ödeme talimatı vermek ve bu talimatları gecikmeye düşmeden gerçekleştirmek kredi notunuzu yükseltecektir.