Bankalardan kullanılan krediler günümüzde kredi kayıt bürosu  tarafından oluşturulan bir puana göre  verilmektedir. Kredi puanınız yeteli ise krediyi sorunsuz bir şekilde kullanabilirken kredi puanınız düşükse kredi kullanımınızda sorunlar yaşayabilirsiniz. Kredi notunuzu ideal oranlara yükselterek dilediğiniz miktarda kredi kullanabilirsiniz. Peki kredi notu nasıl yükseltilebilir?

1 ) Öncelikle daha önce kullanmış olduğunuz krediniz varsa kredi taksitlerinizi gününde ve zamanında ödemeniz gereklidir. Zamanında ödediğiniz taksitler kredi notunuzun yükselmesinde en önemli etkendir.

2 ) Kredi kartı kullanan biriyseniz kredi kartı ekstrelerinizi  zamanında ödemeniz, ekstre miktarınız kadar ödeme yapmanız gereklidir. Kart ekstrenizin minimum tutarını ödemeniz kredi notunuzun düşmesine neden olur. Bu nedenle kredi kartınızın ödemesini eksiksiz olarak yapmanız ideal bir seçenek olacaktır.

3 ) Kredi kartı ekstrelerinin ödeme sürelerinin içinde ödeme yapmanız, borcunuzu geciktirmemeniz kredi notunuzun düşmemesi açısından çok önemlidir. Geciken kredi kartı ekstresi ödemeleri sizin için olumsuz bir etki yaratacaktır.

4 ) Kredi kartınıza bağlı olan  otomatik ödeme talimatlarınızı kaldırmanızı gereklidir. Otomatik ödeme talimatlarınıza göre günü geçen ödemeler kredi kartından yapılacak ve kredi kartınızın limitinin aşılmasına neden olan durumlarda ekonomik yeterliliğinizin olmadığını düşünen sistem kredi notunuzu düşürecektir. Bu nedenle kredi kartına yönlendirdiğiniz otomatik ödemeleri iptal etmelisiniz.

5 )  Eğer birden fazla kredi kartınız varsa kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken kredi kartlarınızdan limiti düşük olanın borcunu ödeyerek kredi kartını kapattırmaktır. Bu sayede kredi kartınızı ödeyebilme gücünüz olduğunu göstermiş olup kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

6 )  Kredi ödemesi yapıyorsanız kredi taksitlerini gününden bir kaç gün önce yapmanız,  kredi taksitlerini ödeyebilme gücünüz olduğunu gösterecektir. Bu sayede kredi notunuz yükselecektir.

7 ) Günlük harcamalarınızı kredi kartı ile yapmamalısınız. Kredi kartı ile yapacağınız minimal harcamalar günlük hayatınızı kredi kartı ile sağladığınız düşüncesini oluşturacaktır. Bu durum maaşınızın yeterli bir miktarda olmadığı düşüncesini oluşturacağı için kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Yukarıda saymış olduğumuz kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevaplarını içeren maddeleri uygulayarak  istediğiniz zaman istediğiniz miktarda krediyi sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Aksi durumda kredi kullanmak istediğinizde sorun yaşayabilirsiniz.