Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Günümüzde artık yüksek kredi notu ortalaması sadece kolay kredi kullanılması anlamına gelmemekte olup aynı zamanda kişinin finansal prestiji olarak ta kabul edilmektedir. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek ve mümkün olan en yüksek seviyede tutmak çok önemlidir.

En Yüksek Kredi Notu Kaç?

Kredi notu sıfır seviyesinden başlamakta olup kademeli olarak yükselmektedir. Şu an için uygulanan en yüksek kredi puanı olarak 1900 puan sınırı uygulanmaktadır. Yani en düşük kredi notu sıfır, en yüksek kredi notu ise 1900 puandır.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri 

  • Bankaların en çok önem verdikleri konu alacaklarını gününde tahsil etmektir. Bu nedenle borcuna sadık olan ve mutlaka son ödeme tarihi içerisinde borçlarını ödeyen kişilerin kredi notu ortalamaları uzun vadede olumlu olarak etkilenmektedir. Yani kredi notunu yükseltmek için mutlaka kredi borcunuzu zamanında yatırmanız çok önemlidir.
  • Kredi kullanmak bankalar için kredi risk limitinizin artması anlamına geleceği için yeni kredi kullanan kişilerin kredi notu ortalamaları düşürülmektedir. Gereksiz yere kredi kullanılmaması ve kredi başvurusunda bulunmadan önce mümkünse bu tip borçların kapatılması kısa sürede kredi notunu yükseltmek için uygulanabilecek en etkili yöntemdir.
  • Banka hesaplarını aktif olarak kullanmak, bankacılık ürünlerinden yararlanmak ve tüm nakit akışının banka üzerinden gerçekleştirilmesinin kredi notu üzerinde muazzam bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle de sıfır kredi notu ortalaması nedeni ile kredi kullanamayan kişilerin bankada vadesiz hesap açtırması ve tüm nakit akışlarını hesap üzerinden gerçekleştirmeleri çok önemlidir.
  • Kredi kartı olan kişilerin her ay kredi kartı limitini sonuna kadar kullanması ve ardından kredi kartı son ödeme tarihi geldiğinde borçlarını tamamen kapatmaları da bankaya “kredili ürünlere ihtiyacım var ve borcumu tam zamanında ödüyorum” mesajı vermesi açısından çok önemlidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.