Kredi notunu yükseltmek isteyen ancak bunu nasıl yapacağını bilmeyen çok kişi vardır. Kredi notunuzu yükseltmek için uygulayabileceğiniz taktikleri yazımızda bulabilirsiniz. 

Kredi notu her açıdan önemli bir unsurdur. Özellikle de kredi almak isteyenler ve acil durumlarda bankadan hızlı ve kolay bir şekilde kredi çekmek isteyenler için kredi notu çok önemli bir hâle gelmektedir. Bu nedenle kredi notunuzu yükseltmek için hangi adımları izlemeniz gerektiğini ve hangi yöntemleri uygulamanız gerektiğini bilmeniz çok önemlidir.

Kredi notunuz sizin güvenilir biri olup olmadığınızı, ödemelerinizi gecikmeli mi yoksa zamanında mı yaptığınızı ve borcunuza sadık bir müşteri olup olmadığınızı gösteren bir gösterge olma niteliği taşımaktadır. Bu nedenle aslında kredi notunuza çok önem vermeniz gerekir. Nasıl ki sizden borç isteyen bir insana borç para verebilmeniz için o insana güvenmeniz gerekiyorsa bankalar da size kredi verebilmeleri için sizin güvenilir bir müşteri olmanız beklerler.

Kredi Notunuz Sizin Ödeme Alışkanlıklarınızın Bir Göstergesidir

Kredi notuna bankaların bu kadar çok önem vermelerinin nedeni bankaların müşterileri tanıyabilmeleri için bir kıstasa ihtiyaç duymalarıdır. Yani yukarıdaki örneğimizde belirttiğimiz gibi sizden borç isteyen bir insanı çevrenize sorup soruşturabilirsiniz. Ancak bankalar elbette bunu yapamazlar. Bunun yerine insanlara birer kredi notu verirler ve bu kredi notlarına bakarak müşterinin ne kadar güvenilir olduğunu belirlerler.

Kredi notunuz sizin her ödemenize, her borcunuza, geciktirdiğiniz her ödemeye ve yaptığınız her bankacılık işlemine tepki verir. Çünkü görevi budur. Yani görevi sizin ödeme alışkanlıklarınızı izlemek ve bu ödeme alışkanlıklarınıza puan vermektir. Yani olumlu ya da olumsuz tepkiler vererek bir puanın oluşmasını sağlamaktır. Kredi notunuz düşükse onu ancak belirli yöntemlerle yükseltmeniz mümkün olabilir.

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

1. Kredi Kartı Doldurma ve Boşaltma Taktiği

Kredi notunuzu yükseltmek amacıyla uygulayabileceğiniz en iyi bilinen yöntem kredi kartı doldurma ve boşaltma yöntemidir. Bu yöntemi uygulayarak kredi notunuzu yaklaşık üç ay içinde yükseltebilirsiniz. Ancak bu yöntemi uyguladığınızda kredi notunuz çok dipte ise notunuzun yükselmesi üç aydan fazla sürebilir. Bu nedenle sabırlı ve kararlı olmanız şarttır. Bu yöntemi uygulamak için kredi kartınızı bir ay içinde yapacağınız tüm alışverişlerden kullanmanız ve sonra gelen ekstre borcunun tamamını ödemeniz gerekir.

2. Otomatik Ödeme Talimatı Verme Taktiği

Vadesiz mevduat hesabınızdan tüm faturalarınız ve aylık taksit ödemeleriniz için vereceğiniz otomatik ödeme talimatları kredi notunuzun yükselmesini sağlar. Bu yöntemin başarılı olması için vadesiz hesabınızda tüm ödemelerinizin yapılmasını sağlayacak kadar bakiye olması şarttır. Yani talimatlarınızın başarıyla yerine gelmesi gerekir. Bu yöntemin etkili olması için gereken süre aynıdır.

3. Findeks Not Danışmanım Hizmeti

Kredi notunuzun yükselmesini sağlayacak son yöntem Findeks Not Danışmanım hizmeti alarak not danışmanınızın verdiği yönergeleri yerine getirmektir. Kredi notu danışmanlığı hizmeti veren bazı kurumlar olsa da bu kurumlar çok fazla komisyon almaktadırlar. Findeks Not Danışmanım hizmetini ise Findeks üyelik paketi alarak düşük ücretler karşılığında almanız mümkündür.