Her geçen gün biraz daha hayatımıza dahil ettiğimiz kredi notu ortalaması hayatın farklı alanlarda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Önceden sadece “bankadan kredi çekmek istiyorum” diyen kişiler için önemli olan kredi notu ortalaması artık pek çok farklı sektörde referans noktası olarak kabul ediliyor.

Türkiye’nin Kredi Notu Ortalaması 

Kredi notu hesaplaması için değişken değerler temel alınırken “kredi notum kaç?” sorunu yöneltenler için ise bulundukları konumu hesaplama hususunda kredi notu Türkiye ortalaması büyük önem taşımaktadır. Amaç en azından bu ortalamanın üstünde kalmak olmalı, en yüksek kredi notu ortalaması olan kredi notu 1900 puan seviyesine yakın sınırlarda tutunmaya çalışmak olmalıdır.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Türkiye’nin kredi notu ortalaması 2015 yıl sonu itibari ile 1450 puan olarak kabul edilmektedir. Her 100 kişiden 22’si bu durumda ne yazık ki çok riskli kredi notu grubuna girmekte olup bu kişilerin kredi onayı almaları ve bankalardan kredili ürünleri kullanma ihtimalleri son derece düşüktür. Ancak riskli kredi notu ve az riskli kredi notu ortalaması olan yani kredi notu 1100 puan ve üzeri olan kişilerin kredi onayı alma şansları kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmaları durumunda mümkündür.

Kolay Kredi Veren Bankalar 

Bankaların bir bölümü kolay kredi onayı verirken bazı bankalar ise çok daha zor kredi onayı vermektedir. Bu nedenle kredi başvuru formu doldururken mutlaka kredi notu sorgulama işlemi yapılarak kişinin “kredi notum kaç?” sorusunun yanıtını bulması gerekir. Bunun ardından kredi başvuru formu bu not ortalaması sonucuna göre doldurulmalıdır. Aktif Bank N Kolay Kredi paketi gibi düşük kredi notuna kredi onayı verilmesini içeren kredi paketleri daha kolay bir şekilde onaylanmaktadır.