Kredi Notu Tablosu

Kredi notu tablosu size kredi notu ile ilgili ihtiyacınız olan bilgileri verir. Kredi notunuzun hangi seviyede olduğunu ve risk durumunun ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kredi notu tablosu, kredi notunuzun ne durumda olduğunu anlamanızı sağlar. Kredi notunuzun riskli durumda olup olmadığını ve sizin de kredi başvurusu yapmayı düşünüyorsanız riskli müşteri kategorisinde olup olmadığınızı öğrenmenizi sağlar. Kredi notunuza göre risk taşıyıp taşımadığınızı ve risk taşıyorsanız bu risklin hangi düzeyde olduğunu kredi tablosunu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Tablosu

Kredi Notu

Durumu

Rengi

0 – 799

Çok Riskli

Kırmızı

800 – 1299

Orta Riskli

Turuncu

1300 – 1499

Az Riskli

Sarı

1500 – 1699

İyi

Açık Yeşil

1700 – 1900

Çok İyi

Koyu Yeşil

Kredi notu tablosu yukarıdadır. Bu tabloya bakarak kredi notunuzun bulunduğu aralığı bulabilir ve kredi notunuza göre hangi müşteri grubuna dahil olduğunuzu bulabilirsiniz. Kredi notunuzun bulunduğu aralık, hangi renk grubuna ait olduğunuzu belirler. Bu renk değişimine göre taşıdığınız riski ve bu riskin seviyesini görürsünüz.

Kredi Notu: 0 – 799 (Çok Riskli Müşteri Kategorisi)

Kredi notunuz 0 ila 799 arasında ise kredi almanız neredeyse imkânsızdır. Yani kredi alabilmeniz için çok fazla koşulu yerine getirmeniz ve bankaya borcunuzu ödeyeceğinize dair bir garantili durum sunmanız gerekmektedir. Kredi notunuzun 0 olduğu durumda zaten kredi alamazsınız. Çünkü kırmızı kalem yemişsiniz yani kara listeye girmişsiniz demektir. Bu nedenle hiçbir banka size  kredi vermez. Ancak kara listede değilseniz ve kredi notunuz bu aralık içinde ise bankaya bir memur kefil göstermeniz ya da bir gayrimenkulünüzü ipotek ettirmeniz şarttır.

Kredi Notu: 800 – 1299 (Orta Riskli Müşteri Kategorisi)

Kredi notunuz bu aralıkta ise kredi almanız çok zordur. Yukarıda saydığımız koşullardan birini sağlamanız gerekir. Kredi alabilseniz bile bu krediye yüksek faiz uygulanır.

Kredi Notu: 1300 -1499 (Az Riskli Müşteri Kategorisi)

Kredi notunuz bu aralıkta ise kredi almanız biraz daha kolay olacak ve kredinize çok yüksek faiz uygulanmayacaktır. Kefilsiz ve ipoteksiz kredi almanız mümkün olabilir.

Kredi Notu: 1500 – 1699 (İyi Müşteri Kategorisi)

Bu kredi notu ile düşük faizli ve kefilsiz kredi almanız oldukça kolaydır. Bankanın sizden bir koşul isteme ihtimali çok düşüktür.

Kredi Notu: 1700 – 1900 (Çok İyi Müşteri Kategorisi)

Bu kredi notuna sahipseniz bankalar size kredi vermek konusunda çok istekli olacaktır. Üstelik sizden hiçbir koşulu yerine getirmenizi istemeyeceklerdir. Çok düşük faizli kredi almanız mümkündür.

Kredi Notu Türkiye Ortalaması

Kredi notu tablosuna baktığınızda önemsemeniz gereken bir kredi notu seviyesi de Türkiye kredi notu ortalamasıdır. Türkiye kredi notu ortalaması, Türkiye’de bulunan vatandaşların tümünün kredi notlarının ortalamasıdır. Kredi notu Türkiye ortalaması 2015 yılında 1450 olarak açıklanmıştır. Yani bu durumda 1450 kredi notunun bulunduğu bölge sarı bölgedir. Türkiye’nin kredi notu ortalaması az riskli bölgeye denk gelmektedir.

Sizin kredi notunuz Türkiye ortalamasının yani 1450’nin üstünde ise bu durumda az riskli olan müşteri grubunun üstünde yer alıyorsunuz demektir. Yani az riskli müşteri grubu ile iyi müşteri grubu arasındasınız demektir. Bu da sorunsuz bir şekilde kredi alabilmenizi sağlar. Eğer kredi notunuz Türkiye ortalamasının çok üstünde ise bu durumda zaten kredi başvurunuza onay alma ihtimaliniz çok yüksektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.