Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notu sorgulama işleminin nasıl yapıldığı en çok merak edilen konulardan biridir. Kredi notunuzu sorgulamanız ve öğrenmeniz kredi talebinde bulunurken bilinçli olmanızı ve kredi notunuzu her zaman takip etmenizi sağlar. Kredi notu sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi notu sorgulama işlemi herkesin bilmesi gereken bir işlemdir. Çünkü kredi notu ödeme alışkanlıklarımızı ve bankalarla aramızın nasıl olduğunu gösteren önemli bir unsurdur. Kredi notunuz bankalardan kredi talep ettiğiniz zaman büyük önem kazanır. Ancak kredi notunuzun önemsendiği tek yer bankalar değildir. Aynı zamanda akıllı telefon almak için GSM operatörlerine başvurduğunuz zaman da önem kazanır. Ayrıca çok sayıda şirket müşterileri hakkında bilgi sahibi olmak için onların kredi notlarını öğrenmektedir. Vatandaşların kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanmaktadır. Bu bilgiler şirketlerle ve bankalarla paylaşılmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi notunu öğrenmek isteyen vatandaşların kredi notu sorgulama işlemi yapabilmeleri için onlara Findeks platformunu sunmuştur. Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz platform işte bu platformdur. Findeks kredi notu sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı yazımızın devamında anlatacağız.

Kredi notu yazımızın başında aktardığınız gibi oldukça önemlidir. Özellikle kredi kartına taksitle akıllı telefon satın almanın imkânsız hâle gelmesi nedeniyle artık herkes akıllı telefon alırken faturaya ek taksit ödemelerinin yansıtıldığı yöntemi kullanmaktadır. Bu durumda GSM operatörleri faturaların düzenli bir şekilde ödenip ödenmeyeceğini ön görmek için müşterinin kredi notunu sorgulamaktadır. Müşterinin kredi notu faturaların düzenli ödenip ödenmeyeceğine dair bir fikir vermektedir. İşte kredi notunun öğrenilmesi bu yüzden önem taşır.

Kredi notunuzu öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından vatandaşlara sunulan Findeks kredi notu sorgulama platformu olduğunu söylemiştik. Findeks kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için Findeks platformu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Fİndeks platformunu kullanmak oldukça kolaydır. Bunun için Findeks resmî websitesine girmeniz ve bu platforma üye olmanız gerekmektedir. Bunu yaparken güncel vatandaşlık bilgilerinizi girmeniz ve bu bilgilerle üye olmanız zorunludur. Çünkü bu platform size resmî bilgiler vermektedir. T.C. kimlik numaranızı ve bankalarda kayıtlı güncel cep telefonu numaranızı yazarak üye olduktan sonra sistem sizin bilgilerinizi teyit etmek için cep telefonu numaranıza SMS gönderecektir. Ayrıca üyelik işlemlerinizin tamamlanması için nüfus cüzdanınızda yazan bilgiler de istenecektir. Bu bilgileri teyit ettikten sonra platformu kullanmaya başlayabilirsiniz. Findeks kredi notu sorgulama işlemi yaparken sistem sizden 4,00 TL ücret alacaktır. Bu ücreti ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak risk raporu ve benzeri raporlar isterseniz bu durumda ödemeniz gereken ücret 7,00 TL olacaktır. Eğer kapsamlı bir rapor edinmek isterseniz bu durumda Findeks üyelik paketlerinden aylık uygun ücretler ödeyerek yararlanabilirsiniz. Bu paketler size her ay kredi notunuzun yanı sıra risk raporunuzu da vermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Banka Kredileri Ödenmezse Ne Olur?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.