Bankalar tarafından da sunulan aynı zamanda cep telefonu operatörleri tarafından da gerçekleştirilen kredi notu sorgulama hizmeti kişinin kredi notunu öğrenmesini sağlamaktadır. Kredi başvurusu öncesinde mutlaka kredi notu sorgulaması yapılarak buna göre başvurunun şekillendirilmesi gerekir.

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin en çok merak ettikleri konulardan biri de kredi notu sorgulaması yapılması durumunda kredi notunun bundan olumsuz etkilenip etkilenmeyeceğidir. Kredi notu sorgulama işlemi kesinlikle kredi notu üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etki oluşturmaz.

Ancak kredi onayı alınması konusunda kredi notunun sorgulanması çok önemlidir. Çünkü kişinin kredi notuna bağlı olarak ne kadar kredi kullanabileceği bellidir. Buna göre kredi başvuru formu dolduran kişilerin kredi onayı alabilmeleri adına mutlaka kredi notu ortalamalarına bağlı olarak başvuruda bulunması gerekir. Örneğin düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerin kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunmaları ya da kredi başvuru tutarlarını düşük tutmaları daha kolay kredi almalarını sağlayacaktır.