Bankalar artık kredi onayı verme aşamasında müşterilerinin kredi notu seviyelerini dikkate almaktadır. Düşük kredi notu olan kişilerin kredi onayı almaları daha zor olmaktadır. En düşük kredi notu sıfır olarak uygulanmakla beraber en yüksek kredi notu seviyesi ise 1900 puandır. Kredi notunun sıfır olması ise kişinin ya bankalardan daha önce hiç kredi kullanmaması ya da kullandığı krediler nedeni ile yasal takip altına girmesi gibi olumsuzluklar yaşanması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.

Kredi Notunun Sıfır Olması 

Kişinin daha önce hiç kredili ürünleri kullanmaması durumunda kredi puanı sıfır olarakkabul edilir. Çünkü kredi notu hesaplaması için bu tip durumlarda sistemin değerlendirme amacı ile kullanılabilecek hiçbir verisi bulunmaz. Kredi puanı sıfır olanlara kredi verilmesinde ise ne yazık ki bankalar oldukça katı bir tutum sergilemektedir. Kredi notu sıfır olanlara kredi veren bankalar bulunmamakla beraber bu durumda yapılması gereken şey kredi notu yükseltme teknikleri uygulamaktır.

Kredi Notunu Yükseltmek 

Sıfır kredi notu olan kişilerin bankadan kredi kullanmak istemeleri durumunda tek yapmaları gereken kredi notunu yükseltmek için gerekli taktikleri uygulamaktır. Kredi notu yükselmeden kişinin kredi onayı alması mümkün değildir. Kredi notunun yükselmesi için de bazı küçük taktikler uygulanmalıdır. Bunun için bankada hesap açtırmak, banka hesabına sürekli para yatırıp çekmek, bankada mümkünse para tutmak ve hesaptan otomatik ödeme talimatı vermek gibi küçük adımların uygulanaması bile yeterlidir.