Kredi Notu Risk Kategorileri Nelerdir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notu risk kategorileri müşterilerin kredi notlarının risk taşıyıp taşımadığını ya da ne kadar risk taşıdığını belirleyen kategorilerdir. Bu kategoriler hakkında bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Bankalar tarafından müşterilere yani kredi ihtiyacı bulunan kişilere kredi verilirken geçmiş dönemlerde bankaların kendi kredi politikalarına göre çeşitli yöntem ve teknikler kullanılıyordu. Bu yöntem ve tekniklerin odağında, kişinin kredi talebinde bulunacağı banka ile olan geçmiş ilişkileri, banka çalışanları ile olan ilişkisi, toplum içindeki nüfuzu ve bunlara benzer diğer unsurlar kişinin finansal durumuyla birlikte belirleyici olabilecek kıstaslar arasında bulunuyordu.

Bankaların kullandığı eski yöntemler nedeniyle bir bankadan rahatlıkla kredi alabilecek kişi bir başka bankadan olumsuz yanıt alabiliyordu. Ancak bir süre önce hayatımıza giren kredi puanı ya da diğer şekliyle ifade etmemiz gerekirse kredi notu sistemi ile birlikte bankalar arasındaki farklar oldukça azaldı ve belli bir standart getirildi.

Kredi Notuna Göre Risk Sınıfı

Kredi notu sistemi geldikten sonra artık kişilerin bankalarla olan ilişkileri sadece bankalarla olan işlemleri üzerinden ve kendi finansal durumları üzerinden değerlendirilmeye başlandı. Üstelik bu değerlendirme kişiler tarafından değil, sisteme girilen bilgiler üzerinden otomatik olarak bilgisayar tarafından yapılmakta. Dolaysıyla kişilerin bankalarla olan ilişkilerinin daha çok kredi kartı ekstrelerinin zamanında ve tam ödenmesi, kredi çekilmesi halinde söz konusu kredinin geri ödemesinde hassas, aksatmadan ve iyi bir şekilde hareket edilmesi, faturaların düzenli olarak ödenmesi gibi unsurlar öne çıkmakta.

Kredi notu sistemi çerçevesinde temel kıstasların yanı sıra sisteme tanımlanmış daha birçok unsurun değerlendirilmesi ve üstelik bunun düzenli olarak yapılması ile kişinin belli bir kredi notu ortaya çıkmakta. Ayrıca yapılan güncellemelerle kredi notu artabilmekte ya da azalabilmektedir. Müşterinin risk taşıyıp taşımadığı da işte buna göre değerlendirilebilmekte.

Kredi Notu Risk Kategorileri

Kredi notu sisteminde kişilerin sahip oldukları kredi puanına göre belli sınıflamalara tabi tutulduklarını ifade edebiliriz. Bankaların gözünde çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olmak üzere beş farklı sınıfta yer alabilen kişiler, içinde bulundukları sınıfa göre bankalar tarafından değerlendirilirler. Dolayısıyla kişinin içinde bulunduğu risk kategorisi, o kişinin bankadan kredi alıp alamayacağına yönelik tahminde bulunmak için oldukça güçlü bir bilgidir.

Müşterilerin, bankalardan kredi kartı ya da kredi talebinde bulunduklarında olumlu yanıt alma olasılıklarını artırmaları için kredi puanının olabildiğince yüksek tutmaları, riskli sınıfta kesinlikle yer almamaları gerekmektedir.

  • Kredi notu 0 ila 799 arasında ise müşteri çok riskli kategoride yer alır.
  • Kredi notu 800 ila 1299 arasında ise müşteri orta riskli kategoride yer alır.
  • Kredi notu 1300 ila 1499 arasında ise müşteri az riskli kategoride yer alır.
  • Kredi notu 1500 ila 1699 arasında ise müşteri iyi kategoride yer alır.
  • Kredi notu 1700 ila 1900 arasında ise müşteri çok iyi kategoride yer alır.

Müşterilerin kredi ya da kredi kartı talebinde bulunmadan önce mutlaka kredi puanlarını öğrenmeleri ve hangi sınıfta yer aldıklarını öğrenmeleri, sonrasında da buna göre hareket etmeleri önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.