Tüm puanlama sistemlerinde olduğu gibi kredi notu hesaplama sisteminde de uygulanan belirli bir puanlama tablosu bulunmaktadır. Bu tabloya göre kişinin kredi kullanıp kullanamayacağı az çok belli olmaktadır. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yapılarak not ortalaması belirlenerek buna göre kredi başvuru formu doldurulmalıdır.

Çok Riskli Kredi Notu Ortalaması 

En düşük kredi notu sıfır olup, sıfır kredi notu ile 799 puan arası çok riskli kredi notu olarak kabul edilmektedir. Bu not ortalamasına sahip olan kişilerin kredi kullanmaları teknik olarak kesinlikle mümkün değildir. Kredi başvuru reddi halinde kredi notu daha da düşeceği için düşük kredi notu olanların önce kredi notu yükseltme teknikleri uygulanarak not ortalaması yükseltilmeli sonrasında kredi başvurusunda bulunulmalıdır.

Orta Riskli Kredi Notu Ortalaması 

Kredi notu ortalamasının 800 ile 1299 arasında olması durumunda kişi orta riskli olarak kabul edilir. Genelde bankalar kredi notu 1200 puan ve üzeri olan müşterilerine maaşlarına orantılı olması durumunda kredi onayı vermektedir. Kredi notu daha düşük olan kişilerin ise ipotekli kredi başvurusunda bulunmaları durumunda onay almaları mümkün olmaktadır.

Az Riskli Kredi Notu Ortalaması 

Sarı kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerin kredi puanları 1300 ile 1499 arasında yer almaktadır. Kredi notu 1300 olan kişilerin kredi başvuruları daha kolay kabul edilmekte olup kredi onayı alınması için mutlaka aylık ödenmesi gereken kredi tutarının aylık gelir ile orantılı olması gerekir.

İyi Kredi Notu Ortalaması

Kredi notu 1500 ile 1699 arasında olan kişilerin kredi notu ortalaması iyi olarak kabul edilmektedir. İyi kredi notu ortalaması olan kişiler hem daha kolay kredi kullanmakta hem de daha düşük kredi faiz oranları uygulanmaktadır.

Çok İyi Kredi Notu Ortalaması

Kredi notu 1700 ve 1900 arasında olan kişiler çok iyi kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerdir. Özellikle de konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi paketlerinde kolay kredi kullanılması söz konusu olurken bu kişilere kredi kullandırmak için bankalar yarış halinde oldukları için çok cazip kredi faiz oranları ile kredi kullanımları sağlanmaktadır.