Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri farklı pek çok yöntem bulunmakta olup burada önemli olan kişinin kendisi için en kolay olan yöntemi belirlemesidir.

Örneğin interneti etkin olarak kişilerin Findeks internet sitesi üzerinden sorgulama yapmaları önerilirken interneti kullanamayan kişilerin ise SMS kredi notu öğrenme hizmetinden yararlanmaları önerilmektedir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme 

Aynı zamanda kredi notu sisteminin de kurucusu olan Findeks internet sitesi üzerinden sorgulama yapılmasına izin verilmektedir. Findeks üyelik işlemlerinizi tamamlamanız ile beraber ilk yapacağınız sorgulama için Findeks ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir.

Zaten ücretsiz kredi notu sorgulaması için kullanılabilecek tek yöntem budur. Bunun haricinde ücretsiz kredi risk raporu ve kredi notu öğrenme hizmeti alabileceğiniz başka hiçbir kanal bulunmamaktadır. Findeks internet şubesi üzerinden üyelik işlemlerinizi gerçekleştirerek sorgulama yapmanız mümkündür.

Bankalar Kredi Notu Öğrenme 

Bankadan kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirmek isteyen kişilere sunulan iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki bankaların internet şubesi üzerinden giriş yaparak krediler bölümünden “Findeks risk raporu” talep ederek not ortalaması bilginizi elde etmeniz mümkündür. İkinci kullanabileceğiniz yöntem ise kimlik belgenizi yanınıza alarak banka şubeleri üzerinden başvuruda bulunarak not ortalaması almak istediğinizi beyan etmektir.

SMS İle Kredi Notu Öğrenme 

En kolay kredi notu öğrenme hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin kısa mesajla kredi notu öğrenme hizmetinden yararlanmaları yeterlidir. Bunun için Turkcell ya da Vodafone telefon hattına sahip cep telefonunuzdan KREDİ yazıp bir boşluk bırakarak 4 haneli olacak şekilde doğum senenizi yazarak bu bilgiye ulaşmanız mümkündür.