Kredi Notu Puanı Kaç Olmalı?

Artık pek çok kişinin günlük hayatta dahi sıklıkla duyduğu kredi notu, kredi skoru ya da kredi puanı kişinin finansal durumunun sorgulanması gerektiği her alanda kullanılan en önemli veri olarak kabul edilmektedir. Kredi notu ortalaması yüksek olan kişilerin kredi onayı alma ihtimalleri artarken aynı zamanda kullanabilecekleri kredi tutarı da arttırılmaktadır. Peki, kredi notu puanı kaç olmalı?

Kolay Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kullanmak isteyen kişilerin ilk olarak bankalar tarafından kredi notu sorgulaması yapılarak not ortalamaları öğrenilmektedir. Kredi çekmek isteyen kişilerde aranılan kredi notu puanı başvuruda bulunulan bankaya göre değişkenlik göstermekte olup kolay kredi veren bankalar orta riskli kredi notu ortalamasına dahi kredi onayı verirken zor kredi veren bankalar ise riskli kredi notu ortalaması olan kişilerin başvurularını direkt olarak reddetmektedir.

Ancak kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin iyi kredi notu ya da yeşil kredi notu ortalaması olarak ta bilinen kredi notu 1500 puan ve üzerinde bir not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir.

Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Kredi kullanmak isteyen kişilerde aranılan not ortalaması kişinin kullanmak istediği kredi türü, kredi tutarı, aylık belgelenebilir geliri ve başvuruda bulunacağı bankaya göre değişkenlik göstermektedir.

Yüksek kredi notu ortalaması olan kişilerin böyle bir zorunluluğu bulunmamakla beraber düşük kredi notu ortalaması sorunu yaşayan kişilerin mutlaka kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Genelde bankalar kredi notu 1300 puan ve üzerinde olan kişilere kredi onayı verirken kredi notu 1200 puan olan kişilerin ise mutlaka yüksek aylık gelir belgesi sunmaları gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Finansbank Kredi Notu Öğrenme

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.